Слідкуйте за цінами: йде осіннє подорожчання

ZN.UA Інфографіка Опитування читачів
Поділитися
Слідкуйте за цінами: йде осіннє подорожчання © depositphotos/InkDropCreative

Дійсно, наразі ми спостерігаємо зниження цін на продукти харчування. Перш за усе це стосується овочів. Але за кожнім зниженням цін зазвичай приходить їхнє підвищення. Тож і цьогорічна літня радість для споживачів поступово переходить у осіннє подорожчання продукції тваринництва.

Яйце не по 17, але й не по 2,50

Першими здалися яйця та почали проявляти ознаки цінового переполоху. Вже не знайдеш по 2,5 грн/штука, як у червні-липні. Середнє значення по ринку — 37–41 грн/десяток (удвічі дешевше, ніж у Європі), подекуди є вже й по 50 грн. Зауважимо, що мова про нефасовану продукцію. Традиційно яйця в упаковці дорожче.

У зоні ризику — м’ясо та молочка. Українці купують здебільшого кисломолочні продукти. Сир менше, причому надають перевагу імпортним, польським, які дешевші і, як стверджують покупці, смачніші.

Що доступне, то це овочі. Ціни на основу борщу — картоплю, моркву, буряк, цибулю, капусту — обвалилися. Морква — 9,9 грн/кг, буряк по 8 грн — маленький, по 12 грн/кг — великий. Картопля — від 9 до 27 грн залежно від сорту. Капуста — також близько 10 грн/кг. З’явилася молода (пізні сорти) — по 30 грн. Далі все залежатиме від якості врожаю.

Цибуля, яка ще навесні була майже золотою (з цінниками 70+), наразі по 9–10 грн/кг. Самі фермери прогнозують, що в березні-квітні 2024-го ціни на золотаву можуть підскочити до 25–30 грн.

Перець болгарський (Білозірка) — 25–30 грн/кг. Продавці кажуть, що тиждень-два така ціна ще потримається. А ось томати вже починають набирати ціну. Помідори з поля — по 20–25 грн. Домашні, сортові — по 50 грн і навіть вище.

До речі, цього сезону споживач має трохи більше маневру для вибору, курсуючи між магазином, базаром, ярмарком і власним городом. На ярмарках, які, попри повітряні тривоги, проводяться, овочі пропонують мішками. Переважно Одеська та Миколаївська області.

Це вже продукція не з «дядькового городу». Лежить, милує око. Картопля по 10 грн/кг, цибуля — по 20 грн.

А ще баштан. Адже торішні суперціни на кавуни (до руйнації Каховської ГЕС) підвищили інтерес населення до кавунів і динь.

До скибочок справа не дійшла

Кавунів, дійсно, навезли стільки, що очі розбігаються: імпортні, вітчизняні. Фермери, наслухавшись міфів про те, як споживачі потерпають без херсонських кавунів, практично в усіх областях вирішили спробувати.

Вродило і на Полтавщині, і на Кіровоградщині, і на Черкащині, навіть на Рівненщині. Мінагро оприлюднило інформацію: станом на середину серпня зібрали 38 тис. тонн кавунів і 12,4 тис. тонн динь.

Одна біда: охочих купувати дуже мало. Навіть після обвалу цін з 50 грн/кг у червні до 15–20 грн/кг у серпні — на початку вересня.

Крім нарікання на ціну, є чимало скарг на якість. Інколи просто не ризикують купувати, адже нові партії товару продавці перемішують із завезеними ще на початку серпня, в результаті покупець грає в рулетку. Ціни скидають до 10 грн/кг, проте черга однаково не утворюється.

Аби стимулювати попит, торговці на базарчиках і навіть ритейл продають кавуни половинками, четвертинками, подекуди взагалі ділять на вісім частин. Добре, що пропозиція почала зростати, відтак, до скибочок справа не дійшла.

Чиї вершки

Високі ціни першого півріччя, особливо в сегменті овочів-фруктів, знову дозволили заробити ритейлу та іноземним агровиробникам.

Кілька цифр. Митна служба інформує, що за сім місяців Україна витратила на імпортні овочі більш як 206 млн дол. валюти.

Завезли на внутрішній ринок майже 6,5 тис. тонн картоплі на 12,6 млн дол. Заробили найбільше Азербайджан, Німеччина, Румунія.

Помідорів — 96 тис. тонн на 78 млн дол. Найбільше виграли Туреччина (76% загального імпорту за сім місяців), Польща, Нідерланди.

Цибулі імпортували 51 тис. тонн на 67 млн дол., на чому непогано підзаробили поляки, голландці, єгиптяни. Моркви, ріпи, буряку, селери завезли 18 тис. тонн на 31 млн дол., огірків — 21 тис. тонн на 17,7 млн.

Що нас чекає завтра

Якщо в сегменті овочів сезонне зниження ціни, то продукція тваринництва дорожчає через логістику і зростання вартості електроенергії.

Якщо порівняти цифри, то за рік найбільше стрибнули ціни на свинину — аж на 53 грн за кіло. За результатами липня маємо середню по Україні ціну 197,6 грн/кг.

Яловичина виросла в ціні на 23 грн і пропонується по 223,5 грн/кг. М’ясо птиці (тушка) подорожчало на 10 грн і зупинилося на позначці 90,37 грн/кг (приблизно вдвічі дешевше, ніж у Європі). Філе куряче — 153,56 грн/кг проти 133,6 грн/кг у липні 2022-го.

Навіть без осінніх очікувань ціни в м'ясо-молочному відділі подекуди вражають. Особливо варена ковбаса по 530 грн/кг. Середня ціна на «варьонку» 200–300 грн.

Що ж, крім овочів, реально подешевшало?

Один із найстабільніших товарів — соняшникова олія (попри оперативні коливання ціни). Більш того, олія один із двох продуктів, які порівняно з липнем 2022-го трохи подешевшали. Нині середня ціна по Україні становить 65 грн/літр проти 70 грн у липні 2022-го.

Прогнозувати ціни на олію виробники не беруться, аргументуючи це тим, що на ціноутворення впливає багато чинників. Навіть вартість нафти. Так, за оцінками асоціації «Укроліяпром», кожне зростання вартості бареля нафти на 10 дол. призводить до зростання вартості тонни олії на 30–50 дол.

Чи варто чекати неприємних сюрпризів від олії? Швидше, ні, ніж так. Однак треба пам’ятати, що не завжди високий рівень пропозиції визначає ціну на полиці.

Другий товар продуктового портфеля, що трохи подешевшав, — борошно. За результатами липня 2023 року, ціну за кіло зафіксовано на позначці 16,29 грн, у липні 2022-го — 17,89, у серпні 2022-го — 17,41 грн.

Наразі підстав говорити про суттєве зростання цін немає. Водночас зауважимо, що окремі млини вже мають складнощі із закупівлею якісної пшениці, відтак, не виключають деякого підвищення цін на борошно найближчим часом.

В аграрній спільноті подейкують, що в окремих регіонах пшениці 2-го та 3-го класів сумарно більше 10% не набереться. Низька якість пшениці суттєво підтримує ціни. Дорога сировина, самі розумієте, тягне за собою й ціни на готовий продукт. Особливо на печиво та смаколики.

Ціни на хліб проти липня минулого року вищі. Житній і пшенично-житній виросли в ціні на 3 грн і зупинилися поки на позначці 36 грн/кг.

Бал споживачів

Те, що ціни на городину впали, — плюс для споживачів. До слова, кількість покупців у магазинах скоротилася в рази. Навіть перша декада вересня ситуації не змінила. Наразі в супермаркетах із 30 касами та більше можуть працювати лише п’ять (із касирами) плюс зона самообслуговування. Черги відсутні як явище.

Якщо справді ринок зменшився на 15 мільйонів споживачів, то ритейл вельми і вельми зважено підходитиме до питання ціни. Щоправда, на тлі того, що уряд відмовився від щоденного моніторингу цін на харчі на користь щотижневого, у магазинів руки розв’язані.

Поки споживачі запасаються цибулею та картоплею, ринок продовольства вже готується до нових витків. Адже за кожним падінням неминуче приходить зростання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі