Чиста вода з гірким осадом

Поділитися
Проблема якісної питної води довгі роки хвилює жителів Тернопілля.

Проблема якісної питної води довгі роки хвилює жителів Тернопілля. Та задля того, щоб використана вода поверталася до людей чистою, в малих містах і селищах області за кошти Держфонду регіонального розвитку, субвенцій на формування інфраструктури об'єднаних громад і власні кошти місцевих бюджетів другий рік поспіль здійснюється реконструкція діючих або будівництво нових очисних споруд.

У Шумську, Збаражі, Хоросткові, Скалаті, Почаєві, Підгайцях неочищені стоки уже перестали скидати у водойми, звідки населення споживає воду. Невдовзі сучасні очисні споруди буде введено в експлуатацію в селищі Товстому і місті Ланівцях. Але такі вже традиції українського будівництва чи ремонтів: будь-яка благородна справа не обходиться без того, аби дещицю коштів не використали "наліво" або просто "забули" освоїти. За досвідом далеко ходити не доведеться.

Минулорічного квітня в місті Збаражі було урочисто відкрито нові очисні споруди. Цю проблему порушували на різних рівнях влади ще з 1980-х років, але постійно бракувало коштів. І тому побутові неочищені стоки роками скидали в річку Гнізна. Врешті це припинили. "Ми будуємо очисні споруди, щоб у майбутньому не будувати лікарень, щоб люди були забезпечені якісною питною водою і не хворіли на інфекційні захворювання. Коли інші політичні сили лише обіцяли це зробити, то ми взяли і зробили", - заявляв голова облдержадміністрації Степан Барна під час церемонії відкриття очисних споруд. І ця думка не позбавлена логіки.

Отож із Державного фонду регіонального розвитку у 2015 р. для будівництва сучасних очисних споруд у Збаражі було виділено 14,263 млн грн. Ще понад 1,5 млн грн додали міський і районний бюджети - на пусконалагоджувальні роботи.

Управління капітального будівництва Тернопільської ОДА провело закупівлю робіт на
15,3 млн грн. Оголошення про торги на веб-порталі держзакупівель з'явилося 14 вересня
2015-го. Замовник робіт попрацював у надто прискореному режимі, бо вже через два тижні,
30 вересня, було оголошено переможця закупівлі - відоме тернопільське ТОВ "Авакс Проф", яке має непогану ділову репутацію. Однак, здійснюючи закупівлю робіт, замовник застосував не процедуру відкритих торгів, в яких могли б узяти участь кілька учасників, а переговорну процедуру. А вона, згідно із чинним на той час Законом "Про здійснення державних закупівель" (ст. 39), застосовується за виникнення особливих економічних чи соціальних обставин. Начальник управління капітального будівництва облдержадміністрації Віктор Кузяк переконував мене: "…таке рішення продиктовано надзвичайною ситуацією, адже 500 кубометрів неочищених стоків щодня скидали в річку, і треба було усувати її в найкоротші терміни, а не чекати два місяці, поки будуть проведені усі процедури. Бо жителі Збаража десятки років терпіли забруднення річки неочищеними стоками".

Підприємство "Авакс Проф" виконало загальнобудівельні роботи, а для інших робіт найняло субпідрядника. Проектували, будували і монтували очисні споруди спеціалісти полтавської фірми "Екологія", які використали найновіші технології очистки стоків. Основна з них - технологія прикріплених гідробіонтів, що дає можливість забезпечити майже 100-відсоткову біологічну дезінфекцію мулу і стоків.

Однак до бочки меду мусили додати велику ложку дьогтю. При перевірці використання коштів на будівництво очисних споруд ревізори управління західного офісу Державної аудиторської служби в області виявили, що службові особи фірми-підрядника склали та підписали неправдиві акти про виконані роботи. Насправді роботи на суму понад 15 млн грн було виконано не в повному обсязі. Внаслідок цього державному бюджету завдано збитків на суму понад 260 тис. грн. Тому й не дивно, що в червні прокуратура області розпочала за цим фактом кримінальне провадження за ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу (ККУ, "Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах").

Фірма "Авакс Проф" стала підрядником з реконструкції очисних споруд іще в одному місті - Підгайцях. Торік за виконані роботи підрядник отримав з державного і місцевого бюджетів майже 4,4 млн грн. Та службові особи замовника - управління капітального будівництва облдержадміністрації внесли недостовірні відомості про обсяг виконаних робіт. Ревізори того ж управління Держаудитслужби в області, провівши огляд очисних споруд, виявили: підрядник не повністю виконав роботи. Держбюджету було завдано збитків на суму 232 тис. грн. За цим фактом прокуратура області ще в лютому цього року відкрила кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 ККУ ("Зловживання владою або службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки").

Сучасні очисні споруди потрібні були і в містечку Скалаті. Тому торік у липні службові особи Скалатської міської ради провели переговорну процедуру закупівлі робіт з реконструкції очисних споруд і каналізаційно-насосної станції. Генпідрядником робіт стало ТОВ "Астерн". А під завісу року посадовці міської ради підписали акти виконаних робіт на суму майже 4,4 млн грн. Спеціалісти Держаудитслужби в області, провівши перевірку, встановили відсутність умов для застосування переговорної процедури. Крім того, при огляді території очисних споруд виявлено факт виконання робіт не в повному обсязі. Попередньо встановлена сума фінансових порушень перевищує 180 тис. грн. На момент написання статті слідчий відділ Підволочиського відділення поліції здійснював досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 ККУ ("Службова недбалість").

Згаданий контролюючий орган - Держаудитслужба - проводив перевірку використання коштів на будівництво очисних споруд і в місті Почаєві, першу чергу яких потужністю 200 кубометрів на добу було відкрито цими днями. Відкриті торги на ці роботи у вересні 2016 р. теж виграло ТОВ "Авакс Проф". Сума закупівлі сягнула майже 5 млн грн. Під час перевірки використання коштів були виявлені фінансові порушення аж на 620 тис. грн. На жаль, керівництво фірми-підрядника не надіслало відповіді на інформаційний запит редакції DT.UA у визначений Законом "Про доступ до публічної інформації" термін (п'ять робочих днів з дня отримання запиту) і не поінформувало, чи погоджується воно з висновками Держаудитслужби про завдані держбюджету збитки, а якщо погоджується, то в який спосіб планує усувати виявлені порушення. Поза сумнівом, сучасні очисні споруди в малих містах області стали одним із пріоритетів діяльності місцевої виконавчої влади області, об'єднаних територіальних громад. Будівництво і реконструкція систем очистки води триватимуть і в наступні роки. Та для того, щоб потрібна справа не стала годівницею для майбутніх підрядників, не зовсім чистих на руку, потрібна увага не тільки з боку контролюючих і правоохоронних органів, а й громадських організацій і всіх небайдужих громадян.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі