NYT: Росія закуповує західні технології в обхід санкцій через Китай і Марокко

Поділитися
NYT: Росія закуповує західні технології в обхід санкцій через Китай і Марокко
Витік російських документів свідчить, що міжнародні санкції і обмеження не довго заважали Москві купувати важливу електроніку в США, Європі і Японії.

Невдовзі після вторгнення Росії в Україну минулого року інженерам російської телекомунікаційної компанії Convex потрібно було знайти американське обладнання для системи передачі даних розвідці. Але після того, як Захід запровадив масштабні торговельні обмеження проти Росії, це було не просто зробити. Втім, співробітники Convex незабаром знайшли рішення.

Американська компанія Cisco, приміром, припинила продавати свої технології на російській території 3 березня 2022 року. Але попри це, інженери Convex легко отримали необхідне обладнання Cisco через маловідомий російський сайт під назвою Nag, який обійшов міжнародні торговельні обмеження, купуючи американське обладнання через мережу постачальників у Китаї. Після цього інженери Convex прийшли в офіс ФСБ в Єкатеринбурзі, щоб встановити обладнання для шифрування і пересилання даних в інші органи російського уряду.

«Узгодьте з ФСБ розміщення комутатора Cisco Catalyst WS-C4948E», - написав інженер Convex 23 березня 2022 року, згідно журналом комунікацій компанії, який опинився в руках New York Times.

За 22 місяці, що минули з початку вторгнення в Україну, Росія здебільшого й далі змогла отримувати іноземні технології, необхідні для підтримки своєї економіки. Експортні обмеження і корпоративні заборони спочатку призвели до перебоїв у торгівлі. Але російські постачальники знайшли лазівки і розробили обхідні шляхи. Вони змогли дістати майже все: від базового телекомунікаційного обладнання і засобів спостереження до мікрочіпів для сучасних збройних систем і безпілотників.

Російська влада і компанії об'єдналися, щоб скористатися прогалинами в глобальних обмеженнях. Вони підключилися до мереж посередників, зокрема у Китаї, і замаскували свою діяльність через підставні компанії, про що свідчать витоки електронної пошти російського уряду, торгові документи і записи онлайн-розмов між російськими інженерами, які опинилися в руках New York Times.

«Москва і російські компанії також звернулися до країн, які зайняли нейтральну позицію в конфлікті, таких як Марокко і Туреччина, і використали їхні порти для отримання товарів зі світових центрів виробництва технологій. Ці вантажі переносили на інші судна, які прямували до Росії. Заборонені технологічні продукти потім ставали доступними для купівлі у відомих постачальників і на простих у використанні сайтах електронної торгівлі, таких як Nag», - пише видання.

Гнучкість була першорядною. Документи свідчать, що у щотижневих електронних листах російські чиновники в сфері торгівлі ділилися порадами про те, в які порти передавати товари, хто погодиться торгувати в рублях і де можна відремонтувати кораблі під російським прапором. Якщо один постачальник припиняв продажі, вони знаходили іншого. Якщо якийсь маршрут перекривався, його місце займали нові.

New York Times пише, що отримані виданням документи змальовують картинку гонки за технологіями, в яких російські торговці завжди були на крок попереду спроб США відрізати їх від доступу до важливих компонентів. Успіх росіян демонструє, наскільки важко зупинити глобальний рух комерційних технологій, піднімаючи питання про ефективність західних торговельних обмежень і про те, чи варто технологічним гігантам посилити контроль за своєю продукцією, щоб відстежувати, куди саме вона йде. І чи взагалі такий контроль можливий.

Погано забезпечені урядові слідчі в США і Європі не встигають за часто тіньовими потоками товарів, - сказала Еліна Рибакова, економіст, яка вивчала питання ухилення від санкцій в Інституті міжнародної економіки Петерсона. Вона додала, що великі технологічні компанії повинні робити більше, щоб зупинити поставки в Росію.

«Це нескінченна гра в «крота». Повинні з’явитися занепокоєння, особливо серед політиків, що ми оголосили багато санкцій і, можливо, вважаємо, що вони працюють, але насправді це не так», - сказала вона.

Чудова дружба

Коли торік проти Росії запровадили санкції, московський постачальник електроніки ProSoft швидко відчув на собі їхні наслідки. Компанія продає обладнання для біометричного спостереження, а також технології для важкої промисловості і об'єктів критичної інфраструктури. Її представники звернулися за допомогою до торгового представництва російського уряду в Марокко, про що свідчать повідомлення, які опинилися в руках New York Times.

«Ще тиждень тому було неважко доставити їх нам від американських і європейських постачальників. Ми ризикуємо зіштовхнутися зі скороченням виробництва (на складі є невеликі запаси)», - написав керівник компанії ProSoft, маючи на увазі заборонені технології.

У доданій до повідомлення електронній таблиці були перераховані сотні американських, європейських і японських мікрочіпів і датчиків, які були потрібні ProSoft. У той час російська економіка страждала від перших наслідків торговельних обмежень. Рубль впав, інфляція і процентні ставки злетіли до небес, російські банки були відрізані від великої частини світової фінансової системи, а олігархи безпорадно спостерігали, як їхні дорогі яхти конфісковують. Але біль не тривав довго, оскільки Владімір Путін перекроїв російську економіку. Російські чиновники і керівники компаній швидко об'єдналися, щоб знайти обхідні шляхи. Політичні лоялісти нажилися на втечі західних компаній.

У Марокко торговий офіс Росії, який опікується економічними інтересами країни за кордоном, також допоміг російським компаніям відновити свої позиції. Після того, як ProSoft звернувся по допомогу, представники торгового відомства почали діяти.

«Ми перебуваємо в постійному контакті з генеральним директором марокканського державного порту Танжер-Мед. У разі заходу суден під російським прапором проблем з обслуговуванням не виникне», - написав один російський чиновник в електронному листі у квітні 2022 року.

Прес-секретар Танжер-Мед, який омиває Гібралтарську протоку, заявила, що порт здає в оренду місця судноплавним компаніям і не має «ні інформації, ні відповідальності» про судна, що проходять через комплекс. Вона додала, що порт обробляє понад 8 мільйонів контейнерів щороку, які прибувають зі 180 міжнародних портів. І його управління «не знало»  нічого про відвантажені товари, що заходили в російські порти до або після перебування в Танжер-Мед, або про технічне обслуговування російських суден.

До листопада 2022 року російські торгові представники в Марокко вихвалялися, що їхня «пряма підтримка» перетворила африканську країну на центр перевалки електроніки. Товари з Тайваню, Китаю та інших виробничих центрів розвантажувалися в Танжер-Меді, а потім перевантажувалися на інші кораблі, що прямували до Росії.

«З огляду на довгостроковий характер співпраці з марокканським партнером, обсяг поставок може становити близько 10 мільйонів доларів на рік», - писали про свою роботу на ProSoft співробітники торгового відомства.

ProSoft також організував постачання західних технологій за допомогою маловідомої компанії, зареєстрованої в Касабланці, яка займалася переробкою металобрухту. Після початку війни компанія Invent Maroc створила новий веб-сайт і почала переправляти через Марокко в Росію технології з обмеженим доступом, зокрема мікрочіпи від Texas Instruments, Intel і NXP, про до свідчать торгові документи. У 2022 році США обмежили експорт на російську територію напівпровідників, виготовлених на американському обладнанні або з використанням американської інтелектуальної власності.

Компанія Invent Maroc, якою керував Алєксандр Трінц, не мала попередньої історії міжнародного експорту. Проте, згідно з торговими даними, вона постачала електроніку з Коста-Ріки, Малайзії, Тайваню, Китаю, Японії і Мексики. У телефонній розмові цього місяця Трінц сказав, що він постачав технології до Росії в минулому, але не після війни.

«Раніше ми працювали з Росією, але зараз ні», - сказав він.

Аналіз пропозицій ProSoft виявив майже 300 продуктів, що містять чіпи Intel, а також компоненти виробництва Nvidia і оптимізований для штучного інтелекту комп'ютерний чіп, розроблений компанією Google. New York Times нагадує, що американські чіпи були виявлені в російських ракетах і безпілотниках. Компанія Texas Instruments заявила, що виступає проти «незаконного перенаправлення нашої продукції до Росії».

У жовтні 2022 року російські торгові чиновники похвалилися, що створили 20 операторів у порту Танжер-Мед для пришвидшення логістичних операцій. В іншому звіті зазначається, що порти Туреччини, яка входить до НАТО, приймають оплату в рублях.

«Санкційні обмеження були успішно подолані», - йдеться в одному з урядових звітів про турецький торговельний маршрут у березні цього року.

Купити, зробивши один клік

На маловідомих російських сайтах електронної комерції, таких як Nag, OCS Distribution, 3Logic Distribution і 4Telecom, виставлені на продаж складні технології, вироблені найбільшими американськими і європейськими телекомунікаційними компаніями, такими як Cisco, HP, Juniper, Ericsson і Nokia.

Багато з цих майданчиків вільно продавали західні технології впродовж десятиліть, але через війну перебудували свої ланцюжки поставок. Відтоді ці платформи почали отримувати через Китай технології на сотні мільйонів доларів, згідно з торговими записами.

За даними некомерційної організації Silverado Policy Accelerator, яка вивчає російські торговельні шляхи, на Китай і Гонконг припадає 85% поставок напівпровідників, імпортованих в Росію з березня 2022 року по вересень 2023 року. Хоча до вторгнення в Україну цим маршрутом приходило приблизно 27% таких товарів.

Компанія Nag, яка продає обладнання регіональним телекомунікаційним компаніям, стала однією з найбільших платформ для Росії. Згідно з торговими даними, з початку війни вона купила через посередників американські технології з обмеженим доступом на суму близько 100 мільйонів доларів. Загалом цього року вона імпортувала з Китаю обладнання на 150 мільйонів доларів. Засоби зв'язку, які нібито заборонені для ввезення в Росію, легко доступні на сайті компанії, їх можна відфільтрувати за ціною, типом і кількістю.

У витоку внутрішніх комунікацій співробітники Nag скаржилися на логістичні проблеми, які виникли через санкції. У травні 2022 року один працівник Nag написав російському клієнту, що «стара транзитна система більше не працює», і через це відбулася затримка доставки обладнання Juniper на суму 20 тисяч доларів. Через місяць платформа повідомила, що проблему вирішено і що обладнання прибуде в найближчі місяці.

Також були доступні технології для побудови системи стеження і цензури в Інтернеті. Російські телекомунікаційні оператори за законом зобов'язані надавати дані про зв'язок клієнтів службам безпеки, а це означає, що вони повинні купувати спеціалізоване обладнання, яке надсилає інформацію урядовим агентам. Компанія Nag публікувала рекомендації, як налаштувати імпортні системи та, щоб вони працювали відповідно до специфікацій ФСБ.

Ericsson, Juniper, Nokia і IBM заявили, що будь-який імпорт до Росії здійснювався без їхньої згоди. Компанія OCS Distribution заявила, що «не продає продукцію, заборонену міжнародними санкціями і обмеженнями». Мережа компаній і брендів, які контролює Nag, охоплює компанії в Казахстані, Узбекистані і ОАЕ. Через цю мережу теж проходили поставки підсанкційних технологій в Росію. Загалом за минулий рік компанія переправила в Росію обладнання Cisco на суму майже 10 мільйонів доларів, а також товари Nokia і Intel на мільйон доларів. Згідно з документами Convex, в офісах ФСБ в Єкатеринбурзі обладнання Cisco встановили поряд з маршрутизаторами Juniper. Менш ніж через рік західні технології були абсолютно доступними для російських інженерів.

Під час цьогорічної переписки у внутрішній системі обміну повідомленнями Convex інженери зосередилися на новому постачальнику, якого вони «помітили». Цей постачальник, що працював під назвою sale-server.ru, мав у своєму арсеналі безліч технологій з обмеженим доступом від HP, IBM та інших виробників. Що ще важливіше, ціна була хорошою.

«Дешевше, ніж у Nag», - написав один із співробітників Convex.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі