Головним запобіжником проти корупції в судах демократичних суспільств є елітарність суддів - експерти

Поділитися
Головним запобіжником проти корупції в судах демократичних суспільств є елітарність суддів - експерти © pixabay.com

Головним запобіжником проти корупції у судовій системі в країнах розвинутої демократії є той чинник, що судді – це еліта суспільства. При цьому вони не виділяються заробітною платою чи соціальним пакетом, а лише рівнем сприйняття суспільства, пишуть у своєму матеріалі “Формування підходів до напрацювання засадничих критеріїв стратегії діяльності крізь призму” судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Іван Міщенко, Олена Кібенко та Костянтин Пільков. 

Автори підкреслюють, що елітарність вимагає від суддів свободи і незалежності, адже без незалежності навіть найкращий суддя в світі буде виносити погані рішення. 

“Суд – це складний інтелектуальний процес, який вимагає аналізу величезного обсягу інформації, узгодження суперечливих позицій, які мають під собою юридичне та логічне підґрунтя... Тому навіть найкращі люди, якщо їм не гарантувати свободу прийняття рішень, працювати просто не зможуть”, - зазначають вони. 

При цьому судді вказують, що рекомендації громадських активістів просто набрати в судову систему нових, професійних, доброчесних суддів для трансформації системи не спрацює, оскільки їм все одно доведеться виносити рішення, які можуть викликати незгоду. 

Водночас, за словами суддів, українські стражі права мають змінити сам підхід до винесення рішень - перестати відштовхуватись від резолютивної частини, навколо якої вибудовувати саме рішення суду, а виписувати аргументи, які і стануть поштовхом до висновку та рішення суду. 

Також поштовхом до трансформації судової системи може стати розширення практики перенесення адміністративних спорів у приватну площину для звільнення ресурсу судів. 

“Людям насправді абсолютно нецікаві проблеми судової системи, а ще менше їх цікавить, які ж судді все-таки молодці, як багато судових рішень вони виносять і в яких складних умовах працюють. Життя взагалі складне, і професія судді нічим принципово не відрізняється від інших”, - зазначають судді. 

Як припинити роками реформувати судову систему вхолосту і нарешті отримати результат? Чому конкурсний відбір до Вищої кваліфікаційної комісії суддів став тригером, який загострив протистояння в суддівській спільноті? Чи стали міжнародні експерти рятівною пігулкою у конкурсах до вищих органів судової влади і не тільки? Чому судді не хочуть говорити про проблеми всередині системи, масово йдуть у відставку та ігнорують конкурси у ключові інституції судової системи читайте в матеріалі  «Ефект плацебо. Що не так із судовою реформою». 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі