В ОП повідомили подробиці зустрічі у Давосі щодо «Формули миру»

Поділитися
В ОП повідомили подробиці зустрічі у Давосі щодо «Формули миру» © Офіс президента України
Обговорювали п’ять пунктів мирного плану України

14 січня у Давосі, на зустрічі радників з нацбезпеки та політичних радників лідерів більше 80 країн та міжнародних організацій, розглянули другу п’ятірку пунктів української «Формули миру» та провели дві спеціальні сесії. 

Були розглянуті такі ключові пункти Формули: «Виведення російських військ і припинення бойових дій», «Відновлення справедливості», «Екологічна безпека», «Недопущення ескалації та повторення агресії», «Підтвердження закінчення війни», повідомляють в Офісі президента України.

Пункт №6. «Виведення російських військ і припинення бойових дій»

Представники Литви та міністр оборони України Рустем Умєров презентували напрацювання робочої групи з пункту «Виведення російських військ і припинення бойових дій». Зокрема, було запропоновано створити міжнародну робочу групу на рівні міністрів оборони та радників з національної безпеки, серед завдань якої будуть: розробка та забезпечення ухвалення міжнародної угоди, яка закликала б Росію до повного припинення бойових дій та виведення військ з України. 

Також необхідно спільно розробити механізм виведення військ РФ і збройних формувань з окупованих територій України. Виведення військ має включати в себе: 

  • виведення російських підрозділів та військовослужбовців з тимчасово окупованих територій; 
  • розформування та повне роззброєння військових терористичних організацій на тимчасово окупованих територіях; 
  • вилучення військової техніки та озброєння з тимчасово окупованих територій для їх утилізації.

Пункт №7. «Відновлення справедливості»

Напрацювання за пунктом «Відновлення справедливості» презентували представники Нідерландів, а також Генеральний прокурор Андрій Костін і заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра.

Вони зазначили, що зусилля із забезпечення відповідальності Росії ґрунтуються на п'яти важливих компонентах: 

  • забезпечення ефективного розслідування на національному рівні; 
  • забезпечення відповідальності за злочин агресії; 
  • продовження стратегічного партнерства з міжнародними механізмами правосуддя;
  • сприяння двосторонньому та багатосторонньому міждержавному партнерству; 
  • забезпечення виплати з боку Росії репарацій Україні та українському народу відповідно до міжнародного права.

Костін зазначив, що запуск Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії є значним кроком вперед у напрямку відновлення справедливості. А фінальним кроком буде створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії.

«Вкрай важливо, щоб наші спільні зусилля були спрямовані на розширення підтримки трибуналу та забезпечення його функціонування», – зауважив генпрокурор.

Мудра наголосила на важливості створення компенсаційного механізму для відшкодування збитків постраждалим та відновлення країни. За її словами, міжнародний компенсаційний механізм має складатися з трьох елементів: 

  • міжнародний реєстр збитків, 
  • компенсаційна (або претензійна) комісія,
  • Компенсаційний фонд, який має наповнюватися передусім російськими суверенними активами.

Пункт №8. «Екологічна безпека»

Представники Німеччини, Фінляндії, Болгарії та перша віцепрем'єр-міністерка України Юлія Свириденко й міністр екології України Руслан Стрілець представили напрацювання робочої групи щодо пункту «Екологічна безпека». Як наголосив міністр, викиди парникових газів, спричинені війною в Україні, перевищують загальний обсяг викидів у Австрії.

«Рік тому було 97 мільйонів тонн викидів CO2. Сьогодні – 150 мільйонів тонн СО2. Світові зусилля з досягнення кліматичної нейтральності підірвані», – заявив він.

З огляду на це було наголошено на необхідності уніфікувати методику підрахунку збитків і впровадити визначення «екоцид» у міжнародне право, чим зараз займається Міжнародна робоча група з екологічних наслідків війни під співголовуванням Андрія Єрмака та ексвіцепрем’єр-міністерки, колишньої міністерки закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем.

Пункт №9. «Недопущення ескалації війни та повторення агресії»

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, заступник глави ОП Ігор Жовква та представник Великої Британії презентували пункт «Недопущення ескалації війни та повторення агресії».

Єрмак розповів про те, як відбувалося напрацювання проєкту Київського безпекового договору, який у подальшому ліг в основу Спільної декларації G7 про підтримку України, ухваленої в липні 2023 року у Вільнюсі. А два дні тому в Києві лідери України та Великої Британії підписали двосторонню угоду про співробітництво у сфері безпеки, яка стала першим документом на виконання Вільнюської декларації. Керівник Офісу Президента акцентував, що угода між Україною та Великою Британією – це змістовний документ, який охоплює всі важливі питання співпраці. Ця угода є гарним прикладом для інших 30 підписантів Спільної декларації G7.

«Ми хочемо, щоб наша Формула стала глобальною. Ми хочемо, щоб весь світ використовував наш досвід, вчився на наших уроках, використовував наші інструменти й готові рішення. Щоб можна було запобігти будь-якій іншій агресії в будь-якій іншій частині світу», – зауважив Єрмак.

Пункт №10. «Підтвердження закінчення війни»

Заступник керівника Офісу Гпрезидента Андрій Сибіга та міністр юстиції України Денис Малюська представили напрацювання робочої групи з реалізації пункту «Підтвердження закінчення війни».

Малюська нагадав, що Україна неодноразово намагалась домовитися з Росією про взаємні відносини та оформити відповідний міжнародний договір, і щоразу РФ припиняла його виконувати та просто ігнорувала. Це стосується як договору про спільний кордон, так і «великого» договору про дружбу та співробітництво, і Будапештського меморандуму, і Мінських домовленостей, і навіть Переяславських статей 1659 року.

«Ми зробили висновки з минулих помилок. Договір, яким буде підтверджено закінчення війни, має базуватися на Формулі миру, бути багатостороннім, тобто підписаним не лише Україною та РФ, а й країнами-гарантами, бути комплексним та врегульовувати усі сфери, на які вплинула війна. Умови договору повинні бути чіткими та мати юридично зобов’язальний характер, а сам договір – ратифікований парламентами країн-учасниць», – акцентував міністр.

Нагадаємо, міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс, виступаючи на зустрічі у Давосі, заявив, що до переговорів про настання миру в Україні має бути залучена держава-агресор – Російська Федерація. «Ми повинні знайти той чи інший спосіб залучити Росію», заявив дипломат.

У Швейцарії очікують на візит президента України Володимира Зеленського, де він може провести низку зустрічей у Берні та виступити на Всесвітньому економічному форумі у Давосі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі