Системи ППО, бронемашини та БМП: Підсумки саміту НАТО у військовій техніці для України

Відео
Поділитися
Системи ППО, бронемашини та БМП: Підсумки саміту НАТО у військовій техніці для України © Deutsche Welle (Українська редакція)
Можливості Сил оборони значно посиляться.

Військова допомога Україні, яку оголосили під час проведення саміту НАТО у Вільнюсі, є досить чисельною та різною. З початку повномасштабного російського вторгнення було буквально кілька випадків, коли така кількість країн оголошувала про допомогу одночасно.

Однак саміт НАТО - це саме той випадок, коли подібні дії виглядають на 100% логічно. В цій публікації ми розглянемо в деталях всю техніку, яку пообіцяли надати ЗСУ партнери.

Німеччина

Найбільшим є пакет військової техніки саме від Німеччини. Він включає озброєння на €700 млн. Це один з найбільших пакетів допомоги для ЗСУ від офіційного Берліну. Зокрема, до нього увійшли:

Дві пускові установки ЗРК Patriot

Цього разу Україна не отримає повноцінні комплекси ППО, але, як мінімум, доповнить існуючі ЗРК. Завдяки збільшенню кількості пускових установок, можна досягти вищого відсотку збиття ракет.

Зараз комплекс ППО Patriot PAC-2, переданий Німеччиною, може випускати лише по 4 ракети з кожної пускової установки. Навіть за наявності 4-6 пускових (точне число невідоме), цього може не вистачити, аби збити велику кількість крилатих ракет під час масованих ударів Росії. Відтак, нові пускові значно посилять можливості ЗСУ. Однак варто відзначити, що інтеграція нових установок до ЗРК Patriot, переданого із США, є малоймовірною.

40 БМП Marder

Раніше Німеччина вже постачала Україні дані бойові машини. Перші з них були передані в січні поточного року в кількості 40 одиниць, а про наступні 20 стало відомо нещодавно. Ця зброя ще не вводилася в бій українськими військовими, але вже давно присутня у новостворених “бригадах наступу”.

БМП Marder є основною бойовою машиною "важких дивізій" Бундесверу з 1970-х років. Її розробка розпочалась ще у 1960-му на основі контракту з армією, адже тоді треба було замінити БМП HS 30, створені після завершення Другої світової.

Щодо озброєння, то у Marder – це 20-мм автоматична гармата Rheinmetall Mk 20 RH-202. Ця крихітка забезпечує швидкість снаряда до 1 100 м/с та ефективну дальність пострілу до 2-2,5 км. Гармата має високий темп вогню - 800-1000 пострілів за хвилину. Однак через відсутність стабілізатора з неї стріляють лише короткими чергами і у статичному положенні. Вести вогонь в русі - неможливо.

25 танків Leopard 1A5

Це зовсім не ті "Леопарди", які українці могли бачити на полі бою, але про передачу такої техніки раніше оголошували Нідерланди та Данія. Leopard 1A5 був створений під час холодної війни, і основним його супротивником був радянський Т-55. Звісно, сучасні російські танки мають набагато кращий захист та озброєння, тому "леопардам" першого покоління на полі бою буде складно. Однак в разі використання їх для стрільби з закритих позицій та для оборони - це точно краще, ніж застосовувати для виконання ідентичних завдань легку зброю.

Велика Британія

Сполучене Королівство вирішило надати Україні одразу кілька видів озброєння - як і Німеччина. Серед них - боєприпаси для раніше поставлених танків Challenger 2 та понад 70 різних бойових броньованих машин.

Найцікавішим є саме другий пункт - ББМ. Раніше Британія вже надавала Україні броньовані машини класу MRAP Mastiff та Wolfhound, а також менш захищені Husky. Вони надходили до частин морської піхоти. Втрати цієї техніки є доволі значними - вона брала участь у штурмових діях на півдні Донеччини та на Запоріжжі. Відтак, можна припустити, що нові ББМ замінять знищені та пошкоджені в боях.

Норвегія

Скандинавська країна зосередилася на посиленні ППО України. Вона передасть ЗСУ два центри управління вогнем, дві пускові установки та запасні частини до ЗРК NASAMS. Однак це не повноцінний ЗРК, так як до списку не входять радари. Можна припустити, що РЛС буде надана США в рамках наступних пакетів військової допомоги. Як відомо, саме штати виробляють радіолокаційні станції для ЗРК NASAMS - вони називаються AN/MPQ-64 Sentinel.

Системи ППО NASAMS вже впродовж довогого часу стоять на озброєнні української армії. Вони зарекомендували себе як якісна та влучна зброя. Відсоток збитих ракет за допомогою цього ЗРК сягає майже 100%.

Окрім цього, Норвегія передасть Україні 1000 міні-безпілотників Black Hornet. При довжині в 10 сантиметрів, його ширина становить всього 2,5 сантиметра. Таким чином, він легко поміщається в долоні оператора. Ще більше вражає його вага – трохи більше 16 грамів разом з акумулятором.

Такий дрібний розмір – велика перевага. На відміну від дронів на кшталт Mavic чи Autel, він залишається практично непомітним для ворога. Мікродрон здатен літати зі швидкістю до 5 метрів за секунду при силі вітру до 8 метрів на секунду. Загальна тривалість польоту – 25 хвилин, а відстань – понад 1 кілометр.

Франція

Президент Емануель Макрон оголосив, що Україна отримає далекобійні ракети SCALP, частина з яких вже знаходяться в Україні. Це аналог британських боєголовок Storm Shadow, які вироблялися у Франції, на потужностях заводу MBDA.

SCALP EG – це авіаційна крилата ракета класу "повітря-земля". Вона призначена для знищення важливих стаціонарних цілей, що добре захищені засобами ППО. SCALP можна використовувати за складних погодних умов та в будь-який час доби. Ракети не бояться засобів радіоелектронної протидії противника.

Заявлена дальність пуску цієї крилатої ракети становить понад 250 км в експортному варіанті – і до 560 км у варіанті для армій Франції та Британії. Варто зазначити, що модифікація із заявленою дальністю польоту у 290 км дозволяє вражати будь-яку ціль на окупованих Росією територіях.

Ракети SCALP мають довжину понад 5 метрів і діаметр корпусу 63 сантиметри. Вага ракети складає 1300 кг, а бойова частина - 450 кг. Така бойова частина дозволяє уражати практично будь-які цілі.

Керується SCALP навігаційною системою, яка використовує інерційну навігацію, GPS та референсну орієнтацію на місцевості. У поєднанні з інфрачервоною системою самонаведення та алгоритмами автоматичного розпізнавання, це дозволяє ефективно вражати цілі навіть у складних погодних умовах, та під дією радіоелектронної боротьби противника.

Австралія

Країна передсть Силам оборони України 30 бронемашин Bushmaster. Вони вже використовуються в складі ССО та зарекомендували себе як потужний та надійний засіб пересування. Це броньований автомобіль з колісною формулою 4х4, який є розробкою австралійської компанії Perry Engineering.

Перші автомобілі з’явилися у 90-х роках. Бронемашина призначена виключно для перевезення особового складу, захисту людей від легкого стрілкового озброєння та фугасів. В автомобілі можуть перебувати дев’ять бійців. Bushmaster оснащений 12,7-мм кулеметом або 40-мм автоматичним гранатометом. Вартість такої машини - приблизно $500 тис.

Підсумок

Допомога Україні під час саміту НАТО є досить значною, але не співмірною з потребами ЗСУ на даний момент. Сили оборони посилять протиповітряну оборону завдяки Німеччині та Норвегії, а також стануть більш мобільними та потужними в наступальних діях, отримавши англійські й австралійські бронемашини та німецькі БМП. Окрім того, значно посиляться можливості ураження ворога на великих відстанях завдяки ракетам Scalp. У той же час, досі немає рішення про надання літаків F-16 та постачання далекобійних ракет ATACMS.

Як підсумок - саміт НАТО став дуже позитивним для України в плані передачі зброї, на відміну від політичної складової. Більше на цю тему можна почитати у статті Володимира Кравченка — "Чи стала Україна ближче до НАТО".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі