Під час візиту до Китаю глава Мінфіну США попередить про наслідки надання летальної допомоги Росії — Reuters 

Поділитися
Під час візиту до Китаю глава Мінфіну США попередить про наслідки надання летальної допомоги Росії — Reuters  © qz
Поїздка Єллен спрямована на нормалізацію відносин із Пекіном.

Поїздка міністра фінансів США Джанет Єллен до Китаю буде зосереджена на переформатуванні зв'язків між двома найбільшими економіками світу, оскільки військові комунікації залишаються замороженими, а нові обмеження Пекіна на експорт деяких металів загострюють напруженість. Про це повідомляє Reuters.

Американські чиновники кажуть, що очікують "відвертих" дискусій під час візиту Єллен 6-9 липня, після несподіваної заяви Пекіна про контроль над експортом деяких матеріалів із галію і германію, які широко використовуються в напівпровідниковій сфері, а також нового закону про боротьбу зі шпигунством, який розглядається як потенційно шкідливий для американських компаній.

За словами американських чиновників, великих проривів не очікується, але Єллен наполягатиме на відкритті нових ліній комунікації та координації з економічних питань, а також наголошуватиме на наслідках надання летальної допомоги Росії.

Китайські чиновники стурбовані планами адміністрації президента США Джо Байдена обмежити інвестиції американських компаній у Китай і тим, що вони вважають кроками, спрямованими на роз'єднання двох економік. Економіка Китаю відновлюється повільніше, ніж очікувалося, після карантину через коронавірус, а ринок праці залишається нестабільним.

Довгоочікувана поїздка Єллен відбудеться через кілька тижнів після того, як держсекретар Ентоні Блінкен відвідав Пекін і домовився з лідером Китаю Сі Цзіньпіном про те, що суперництво двох країн не повинно перерости в конфлікт.

"Дипломатію не можна замінити. Телефонний дзвінок - це не те саме”, - сказав один із високопоставлених чиновників адміністрації США.

Професор університету Фудань Ву Сіньбо описав Єллен як "голос розуму" в адміністрації Байдена. За його словами, Китай сподівається, що візит Єллен може "покращити настрій" для потенційних майбутніх переговорів з міністром торгівлі США Джиною Раймондо щодо тарифів і санкцій проти китайських технологічних компаній.

Старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва Дерек Сціссорс сказав, що Єллен вирушає в "порожню поїздку", враховуючи відмову Китаю брати участь у вирішенні потенційно небезпечних військових питань.

"Вони виглядають як прохачі. З точки зору безпеки, китайці не хочуть говорити з нами, тому виглядає так, що економічна сторона використовується як замінник. Це не так вже й мало, але це неприємно і дивно", - додав він. 

Покращення комунікації

Очікується, що Єллен зосередиться на економічних питаннях, але вона нагадає китайським колегам, що будь-який крок з надання летальної допомоги Росії - в порушення санкцій може спровокувати обмеження проти китайських підприємств, сказав один високопоставлений чиновник адміністрації.

"Ми регулярно чуємо запевнення Китаю, що вони не будуть надавати летальну допомогу. Ми вимагаємо від них цього, і будемо продовжувати спостерігати", - додав чиновник.

США вважають, що Китай знервований заколотом найманців "Вагнера" в РФ і слабкістю російської армії, але Пекін покладається на стабільну Росію у питаннях продовольства і палива.

Візити Блінкена і Єллен вважаються критично важливими для поліпшення комунікації між країнами після того, як американські військові збили китайську повітряну кулю-шпигуна над Сполученими Штатами, і напередодні можливої зустрічі Байдена та Сі на саміті Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Сан-Франциско у листопаді.

"Поїздка Єллен - це більше, ніж крок до підготовки до можливої зустрічі Байдена і Сі на саміті АТЕС. Вищі економічні посадовці двох найбільших економік світу майже не розмовляли один з одним більше трьох років, і це небезпечно для світової економіки", - вважає Скотт Кеннеді з Центру стратегічних і міжнародних досліджень.

Президент Національної ради з питань зовнішньої торгівлі Джейк Колвін сказав, що ця поїздка може допомогти визначити "нову норму" і встановити нижню межу для двосторонніх відносин. Але це не покладе край тарифам, запровадженим за колишнього президента Дональда Трампа, або експортному контролю, який набрав обертів за часів Байдена.

Незважаючи на охолодження відносин, торгівля між США та Китаєм зростала у 2022 році третій рік поспіль, свідчать дані Міністерства торгівлі США.

"У Китаї все ще є можливості для американського бізнесу, фермерів і робітників. Ми не можемо дивитися на це виключно через призму зниження ризиків”, - сказав Колвін. 

За словами високопоставленого представника Мінфіну, Єллен підкреслить необхідність співпраці з Пекіном у питаннях зміни клімату, готовності до можливих пандемій та боргових проблем, навіть якщо Вашингтон продовжить вживати цілеспрямованих заходів щодо прав людини або безпеки.

Вона скаже своїм китайським колегам, що Вашингтон не прагне роз'єднати дві економіки, на які разом припадає 40% світового економічного виробництва, залишаючи за собою право захищати права людини та інтереси національної безпеки США за допомогою цілеспрямованих дій.

За словами одного з чиновників адміністрації США, Єллен вперше зустрінеться з новим віце-прем'єром Китаю Хе Ліфеном, лояльним до Сі, який менш вільно володіє англійською мовою і виходить зі сфери планування, а не фінансів та економіки. 

"Я підозрюю, що він буде більш формальним", - сказав урядовець.

Пекін утримується від відкритого засудження вторгнення Росії в Україну, але з лютого просуває «мирний план», який Захід зустрів скептично. Пекін надав РФ необхідну дипломатичну та економічну підтримку, звинувачуючи НАТО у провокуванні конфлікту і  поширюючи дезінформацію Кремля. Однак США та інші країни не бачили нічого, що б порушило зобов’язання Китаю не надавати РФ летальну зброю.

Переговори держсекретаря США Ентоні Блінкена в Пекіні від початку не передбачали нормалізації відносин і примирення сторін. По суті, конфлікт уже ввійшов у ту фазу, коли залишитися може тільки один переможець, і компроміс в інтересах обох сторін просто неможливий. То навіщо глава Держдепу літав до Пекіна? Про те, «Чого Блінкену вдалося домогтися в Китаї та що це означає для України» — у статті Віктора Константинова.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі