Що держава та бізнес отримають від прозорої реалізації активів державних акціонерних товариств

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Що держава та бізнес отримають від прозорої реалізації активів державних акціонерних товариств © Фото надане автором

Активи акціонерних товариств (АТ) із державною часткою 100% відтепер реалізовуватимуться через державну електронну торгову систему «Прозорро.Продажі». 28 вересня 2023 року набрали чинності визначені Кабінетом міністрів України механізми продажу та оренди активів державних акціонерних товариств через онлайн-аукціони в системі. Цьому передувало прийняття закону України №2792-IX, який набув чинності у березні 2023-го і мав на меті підвищити прозорість діяльності державних акціонерних товариств.

Які можливості це дає бізнесу та найбільшим державним компаніям у країні? Чи виграє держава від затверджених змін в управлінні держвласністю? Та які надходження можуть принести онлайн-аукціони від реалізації активів таких АТ?

Як «Укрпошта» автопарк продавала

Донині управління активами акціонерних товариств із державною часткою 100% було неврегульованим. Це призводило до відсутності єдиних правил на ринку такого майна, а для компаній спричиняло невизначеність і подекуди довгий і складний процес на шляху до реалізації.

Наведу такий приклад. За пів року до повномасштабної війни АТ «Укрпошта», яка є одним із найбільших організаторів онлайн-аукціонів у системі «Прозорро.Продажі» й працює з нею з 2017 року, вирішила продати 30% свого автопарку. У день оголошення торгів директор компанії написав, що «Укрпошта» змогла виставити на онлайн-аукціони понад 1600 автомобілів по всій Україні лише після корпоратизації й ухвалення рішення наглядовою радою та акціонером (державою в особі Мінінфраструктури) про власний порядок оцінки й продажу активів.

За підсумками аукціонів, ціна на автівки АТ зросла на майже мільйон гривень від початкової вартості лотів. Це дало змогу компанії оновити за виручені кошти автопарк, зменшивши середній вік своїх авто для доставки у найвіддаленіші населені пункти країни, та бути більш конкурентоспроможною у швидкості надання послуг. На сьогодні за час роботи в системі «Укрпошта», яка, за даними публічного модуля аналітики, є найбільшим організатором онлайн-аукціонів з оренди публічних активів за кількістю оголошених торгів, реалізовувала активів на майже пів мільярда гривень надходжень щорічно.

Єдині правила для державних АТ

Відповідно до Реєстру корпоративних прав держави на липень 2023 року держава одноосібно володіє понад 130 акціонерними товариствами. Поширення єдиних та унормованих принципів реалізації майна на власність цих компаній дасть їм можливість залучати додаткові кошти на свій розвиток від продажу чи здачі в оренду своїх активів. Йдеться про найбільші та стратегічно важливі для держави акціонерні товариства.

Згідно з визначеним порядком, через онлайн-аукціони свою нерухомість, обладнання, транспортні засоби, інвентар, брухт і подібне списане майно, окрім малоцінних активів, реалізовуватимуть «Укрзалізниця», «Укрпошта», НАК «Нафтогаз України», «Укренерго», «Укргідроенерго», ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», «Ліки України», «Авіалінії України» та інші. Такі компанії відповідно до ухвалених змін оголошуватимуть онлайн-аукціони на «Прозорро.Продажі», обравши для цього один з акредитованих у системі майданчиків.

Реалізація державних і комунальних активів уже понад шість років відбувається через конкурентні торги в системі «Прозорро.Продажі». Це і об’єкти малої приватизації балансовою вартістю до 250 млн грн, і ринок землі, і оренда державних і комунальних активів. Сумарно за весь час роботи ці ринки принесли до бюджетів різних рівнів майже 17 млрд грн. А масштабування єдиних підходів до управління публічними активами сприятиме підвищенню довіри до державних компаній і створенню можливостей для розвитку бізнесу.

Можливості для бізнесу

З десяток державних акціонерних товариств уже не перший рік реалізують своє майно через онлайн-аукціони на «Прозорро.Продажі». Загалом бізнес, купивши або взявши в оренду активи цих компаній, заплатив уже понад 6,2 млрд грн. Маючи на своєму балансі непрофільне, часом і збиткове майно, державні АТ через прозорі торги можуть перетворити його на джерело доходу, а бізнесу дати можливість використати його для своєї діяльності.

Окрім «Укрпошти», яка однією з перших почала реалізовувати своє майно через е-торги за власною ініціативою, 2018 року до системи долучився ще один великий гравець — «Укрзалізниця», розпочавши продаж і здачу в оренду свого майна на підставі постанови №1054.

«Укрзалізниця» реалізує на електронних торгах переважно брухт металів і вже заробила на цьому понад 3,6 млрд грн. Також акціонерне товариство володіє нерухомістю, яка замість того, аби створювати зайве економічне навантаження на підприємство, може додати йому десятки мільйонів гривень доходу. Тим паче що під час війни бізнес не втрачає інтересу до нерухомості, йому постійно потрібні нові площі для розвитку. Так, вісім учасників змагалися цьогоріч за будівлю ревматологічного відділення у Львові площею майже 300 кв. м. За підсумками торгів ціна зросла у понад 30 разів. АТ «Укрзалізниця» лише з одного аукціону заробило 25 млн грн, які може використати як інвестиції в розвиток компанії чи модернізацію рухомого складу.

За час повномасштабної війни бізнес змагався на конкурентних торгах і придбав за 133 млн грн санаторій «Дружний», який продало АТ «Київський завод «Радар», службові приміщення АТ «Укрзалізниця» за 12 млн грн, нежитлову нерухомість АТ «Укрпошта» за 8 млн грн у Дніпрі. А ще нових власників знайшли нафтобази, комплекси будівель на Запоріжжі, приміщення аптек чи квартири.

Успішна реалізація майна державних акціонерних товариств, що вже працюють із системою, говорить про те, що, поширивши механізми реалізації активів через онлайн-аукціони на весь ринок АТ з державною часткою 100%, можна збільшити їхні доходи, а це є критично важливим під час війни. Це своєю чергою допоможе підвищити довіру до них і з боку інвесторів та міжнародних партнерів, а підприємці отримають у володіння чи оренду унікальні активи, які можуть реалізувати лише підконтрольні державі АТ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі