Європа ледь уникнула рецесії, але економісти вважають, що це "не є приводом для святкування", – CNN

Поділитися
Європа ледь уникнула рецесії, але економісти вважають, що це © Pixabay
Очікується, що в першій половині 2024 року економіка Європи "вирівняється"

Європейська економіка з мінімальним показником уникнула рецесії в кінці 2023 року, як показали офіційні дані, наведені 30 січня 2024 року, повідомляє CNN. Згідно з попередньою оцінкою, опублікованою Євростатом, валовий внутрішній продукт у 20 країнах, які використовують євро, стагнував у жовтні-грудні порівняно з попередніми трьома місяцями. У липні-вересні ВВП знизився на 0,1%.

Економіка Європейського Союзу, до якого входять 27 країн-членів, також уникнула рецесії, зазвичай визначеної як два послідовні квартали економічного спаду. За весь 2023 рік ВВП зріс на 0,5% як в єврозоні, так і в ЄС, свідчать дані.

Європейська економіка з усіх сил намагається відновити динаміку після пандемії, страждаючи від високої інфляції та швидкого підвищення процентних ставок для боротьби з нею. Особливо болючим був стрибок цін на енергоносії у 2022 році, спричинений повномасштабним вторгненням Росії в Україну на початку року.

Найбільша економіка Європи знемагає: торік виробництво в Німеччині скоротилося вперше з початку пандемії. У четвертому кварталі ВВП Німеччини впав на 0,3% порівняно з попереднім кварталом, підтвердило у вівторок статистичне управління країни.

Краще, ніж очікувалося, зростання в Італії та Іспанії за останні три місяці 2023 року, де виробництво збільшилося на 0,2% і 0,6% відповідно, допомогло зберегти стабільність європейської економіки наприкінці минулого року.

Французька економіка, друга за величиною в Європі, стагнувала в четвертому кварталі, але за весь 2023 рік зросла на 0,7%.

За словами Крістофа Вайля, старшого економіста Commerzbank, опубліковані у вівторок дані по єврозоні "не є приводом для святкування".

"Це насправді не змінює картину. Масштабне посилення монетарної політики призвело до того, що економічне зростання влітку зупинилося. Малоймовірно, що економіка вийде з цієї слабкої фази до весни", зазначив Вайль.

"Постійно висока інфляція" робить малоймовірним, що Європейський центральний банк (ЄЦБ) знизить свої ключові процентні ставки до літа, а позитивний економічний ефект від цього зниження навряд чи буде відчутний до 2025 року, вважає Вайль.

Підвищення вартості офіційних запозичень призводить до зростання вартості капіталу, що, як правило, зменшує обсяги запозичень домогосподарств і підприємств, стримуючи загальні витрати в економіці.

Джек Аллен-Рейнольдс, економіст з єврозони з Capital Economics, має такий же похмурий погляд на перспективи Європи.

"Регіон уникнув технічної рецесії. Але це лише семантика. Загальна картина полягає в тому, що ВВП єврозони залишається незмінним з третього кварталу 2022 року, коли ціни на газ різко зросли, а ЄЦБ почав підвищувати процентні ставки", —  написав він у своїй статті.

Економіст очікує, що в першій половині 2024 року економіка єврозони "вирівняється", "оскільки наслідки минулої жорсткої монетарної політики продовжують даватися взнаки, а фіскальна політика стає все більш обмежувальною".

Раніше ми повідомляли, що впливатиме на світову економіку в 2024 році. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі