Влада Китаю тисне на місцевих аналітиків, щоб вони уникали обговорення негативних тенденцій в економіці — FT

Поділитися
Влада Китаю тисне на місцевих аналітиків, щоб вони уникали обговорення негативних тенденцій в економіці — FT © Интерфакс
Пекін намагається стабілізувати довіру до відновлення економіки.

Китайська влада тисне на відомих місцевих економістів, щоб ті уникали обговорення таких негативних тенденцій, як дефляція, оскільки зростає занепокоєння щодо здатності Пекіна прискорити відновлення економіки країни. Про це повідомляє FT

Багато місцевих аналітиків і дослідників із провідних університетів, а також державних аналітичних центрів заявили, що регулятори, роботодавці і навіть місцеві ЗМІ наказали їм уникати негативних висловлювань на різні теми - від побоювань відтоку капіталу до пом'якшення цін.

Сім авторитетних економістів розповіли Financial Times, що їхні роботодавці сказали їм, що деякі теми не підлягають публічному обговоренню. Китайська комісія з цінних паперів і регулювання, регулятор фондового ринку, звинуватила аналітиків брокерських  компаній у тому, що вони перебільшують ризики, з якими зіштовхується економіка, яка страждає від слабкого споживчого попиту, скорочення експорту і хворобливого сектора нерухомості.

Два науковці з аналітичного центру та два економісти з брокерських компаній, які є радниками уряду, заявили, що на них тиснуть із метою позитивного висвітлення економічних новин, щоб підвищити довіру громадськості.  

"Регулятор не хоче чути негативні коментарі про економіку публічно. Вони хочуть, щоб ми інтерпретували погані новини в позитивному світлі”, - сказав радник центрального банку. 

Аналітики кажуть, що зростання самоцензури серед фахівців з економічних досліджень, на яких часто покладаються інвестори на ринку, де важко отримати достовірні дані, підкреслює зусилля Пекіна контролювати потік інформації. 

"У вас є економічний спад, який би занепокоїв будь-яку країну, а також Китай, який завжди любить показувати світу хоробре обличчя, і керівництво, яке особливо піклується про свій імідж. Поєднайте ці три фактори разом, і ви отримаєте рецепт дуже непрозорої економіки", - каже директор Orient Capital Research Ендрю Колльєр. 

Обмеження економічних коментарів слідує за низкою невтішних даних, які підірвали довіру інвесторів і перешкоджають зусиллям Пекіна стимулювати потужний стрибок економічного відновлення після пандемії. Валовий внутрішній продукт зріс лише на 0,8% у другому кварталі порівняно з попередніми трьома місяцями. Минулого місяця політбюро Комуністичної партії визнало, що відновлення відбувається "звивистим шляхом". 

Але оскільки Пекін намагається відновити довіру за допомогою обмежених стимулювальних заходів, певні теми, такі як дефляція, є табу.

Індекс цін виробників у Китаї знижувався вісім місяців поспіль, починаючи з жовтня, а річна споживча інфляція у червні досягла дворічного мінімуму - нульового зростання. Економісти Citigroup заявили, що ціни на основні товари, які не включають волатильні ціни на продукти харчування та енергоносії, вже увійшли в "дефляційну зону" через слабкий споживчий попит. 

Проте високопосадовці з офіційного статистичного бюро та центрального банку країни виключили можливість дефляції. 

"Дефляції в Китаї немає і не буде", - заявив минулого місяця представник Національного бюро статистики Фу Лінхуей.

Один шанхайський економіст з великої фінансової установи сказав, що місцеві телевізійні мережі чітко дали зрозуміти, що допускатимуться лише позитивні коментарі. "Минулого року не було жодних проблем із тим, щоб говорити про дефляцію чи інші економічні ризики. Тепер такі коментарі взагалі не з'являться на телебаченні, навіть якщо я зроблю їх у заздалегідь записаному інтерв'ю”, - заявив економіст. 

Деякі аналітики вважають, що Пекін намагається посилити контроль над негативними коментарями, щоб підвищити довіру, яка є критично важливою для прискорення відновлення, але якої не вистачає. 

"Довіра відіграє більшу роль у порятунку китайської економіки, ніж державні стимули", - каже головний економіст Hang Seng Bank China Ден Ван. 

У червні Бюро з регулювання цінних паперів Шеньчженя надіслало попереджувальний лист брокерській компанії China Merchants Securities, що базується в Шеньчжені, і звинуватило її в тому, що вона не провела "ретельного аналізу" у лютневому звіті, в якому прогнозувалося, що фондовий ринок Китаю втратить імпульс у найближчі роки, посилаючись на циклічні закономірності.

Цей тиск змусив багатьох економістів утримуватися від делікатних тем або вдаватися до евфемізмів на кшталт "стримана інфляція" у дослідницьких звітах та у розмовах з інвесторами.

"Як відомо всьому ринку, в Китаї не існує такого поняття, як дефляція", - заявив відомий економіст на закритій конференції в Пекіні у відповідь на запитання про дефляційні ризики

"Ми можемо, однак, говорити про низькі інфляційні [ризики]", - додав він, попросивши аудиторію бути розважливою у виборі того, яку частину його висловлювань передавати.

"Буде погано, якщо ви не побачите мене завтра", - сказав економіст.

Але в приватних розмовах багато економістів, навіть ті, хто твердо стоїть на позиціях істеблішменту, продовжували ставити під сумнів партійну лінію.

Невдовзі після того, як Пекін оприлюднив дані про економічне зростання у другому кварталі колишній головний економіст Державного інформаційного центру, провідного урядового аналітичного центру у Китаї, Фан Цзяньпін заявив на закритій конференції, що він не довіряє офіційній статистиці, попередивши, що Пекін рухається до дефляції, за словами двох учасників конференції. 

"Ми були трохи шоковані. Але він сказав це вголос”, - заявило джерело видання.

На початку 2022 року поширювалися надії на те, що економіка Китаю, а отже, і світова економіка, готова до підйому після трьох років суворих обмежень від політики «нульового COVID», яка пригнічувала попит, перешкоджала виробництву, розхитувала ланцюги постачання і спричинила найзначніше сповільнення економіки країни з часів початку ринкових реформ наприкінці 1970-х років.

Спочатку деякі галузі китайської економіки справді зростали.   У перші кілька місяців 2023 року зріс експорт, і здавалося, що навіть ринок житлової нерухомості, який невпинно падав, нарешті відштовхнувся від дна. Але наприкінці другого кварталу останні дані про ВВП показали зовсім іншу картину: загальне зростання було слабким і, схоже, мало тенденцію до зниження. Обережні іноземні інвестори і обмежені в фінансах місцеві органи влади в Китаї вирішили не підтримувати початковий імпульс, пише Foreign Affairs.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі