Китайський новий рік: історія та традиції свята

Поділитися
Китайський новий рік: історія та традиції свята © #Букви
Символом року є Зелений Дерев'яний Дракон.

У Китаї святкування Нового року відрізняється від інших країн світу. Це пов'язано з тим, що мешканці Китаю відзначають новий рік за місячним календарем, тому дата святкування завжди змінюється.

Коли святкують Китайський новий рік

Китайський новий рік немає фіксованої дати. Кожного року він припадає на різний день. Це пов'язано з тим, що перший день Нового року завжди припадає на другий молодий місяць після дня зимового сонцестояння (після 21 грудня). Тобто за григоріанським календарем, це може бути будь-яка дата від 21 січня до 21 лютого.

22 грудня минулого року було зимове сонцестояння. Тому другий молодик після цієї дати припадає на 10 лютого 2024 року. Саме в цей день мешканці Китаю відзначатимуть новий рік за східним календарем. Але святкування нового року може тривати до 15 днів.

Згідно зі східним календарем, кожен рік заведено називати на честь однієї з тварин, які входять до зодіакального кола: Свиня, Собака, Дракон, Півень, Мавпа, Коза, Тигр, Кінь, Кролик, Змія, Бик або Пацюк.

Так, символом цього року є Зелений Дерев'яний Дракон.

Історія свята

За давньою китайською легендою, існувало древнє морське чудовисько на ім'я Чунь (Нянь), що в перекладі означає «рік». Кожного року воно виходило на суходіл і з'їдало всі запаси їжі. Люди не знали, що з цим робити, тому щороку на один день ховалися у горах. Їжу ж для чудовиська залишали біля будинків.

Існує дві версії завершення легенди. За першою, до селища прийшов мудрець, який мандрував країною. Він розповів місцевим мешканцям, що чудовисько може відлякати гучний шум та червоний колір. Жителі прислухалися до поради і змогли відлякати Чуня.

Згідно з іншою версією, в той день, коли Чунь навідався до селища, маленький хлопчик не встиг сховатися. Він злякався і зустрів чудовисько гучним плачем, вийшовши до нього в червоному халаті. Чудовисько перелякалося та втекло.

Саме тому на Китайський новий рік заведено влаштовувати гучні гуляння, прикрашати будинки та вулиці ліхтариками та іншими предметами червоного кольору.

Традиції свята

До святкування нового року у Китаї готуються заздалегідь. До свята необхідно навести порядок у будинку – все прибрати, а непотрібні речі викинути.

На Китайський новий рік заведено одягати нове та чисте вбрання червоного кольору.

У Китаї свято заведено відзначати за столом у родинному колі. На святковий стіл подають страви з риби та м’яса, що символізують добробут та продовження роду.

В країні сформувалися давні традиції святкування Нового року та певний регламент відвідування родичів та друзів на свято:

  • перший день – приділяють увагу старшому поколінню та відвідують бабусь та дідусів;
  • другий день – вшановують пам'ять покійних предків, відвідують храми. Цього дня заміжні доньки йдуть в гості до батьків;
  • третій та четвертий день – зять йде в гості до батьків дружини, щоб побажати їм щастя;
  • п’ятий день – всі мешканці Китаю вшановують бога Добробуту, який за легендою народився цього дня. Люди традиційно готують в цей день пельмені;
  • наступні дні до закінчення нового року – можна ходити в гості до родичів, друзів, знайомих.

На свято заведено дарувати два мандарини, що символізують достаток. Дітям на Китайський Новий рік прийнято дарувати червоні конверти з парною кількістю купюр.

У Китаї цикл святкування нового року завершується Святом ліхтариків. Традиція є феєричною та видовищною – у нічне небо випускають сотні тисяч палаючих червоних ліхтариків з паперу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі