Китай шукає способи підвищити народжуваність — Reuters

Поділитися
Китай шукає способи підвищити народжуваність — Reuters © Pixabay
Влада країни стурбована скороченням та старінням населення.

Занепокоєні скороченням населення, політичні радники уряду Китаю розробили понад 20 рекомендацій щодо підвищення рівня народжуваності. Однак, за словами експертів, найкраще, що вони можуть зробити, це лише уповільнити темпи скорочення населення. Про це пише Reuters.

Китай загнав себе в демографічну яму значною мірою через «політику однієї дитини», що проводилася з 1980 по 2015 рік. У 2021 році влада змінила обмеження до трьох дітей, але навіть під час перебування вдома під час пандемії COVID-19 пари не бажали народжувати дітей.

Молоді люди в Китаї називають високі витрати на догляд за дітьми та їхню освіту, низькі доходи, слабку систему соціального захисту та гендерну нерівність як стримуючі фактори.

Пропозиції щодо підвищення народжуваності, зроблені на щорічному засіданні Народної політичної консультативної ради Китаю цього місяця, варіюються від субсидій для сімей, які виховують першу дитину, а не тільки на другу і третю дитину, до розширення безкоштовної державної освіти і поліпшення доступу до лікування безпліддя.

Експерти сприйняли велику кількість пропозицій як позитивну ознаку того, що Китай невідкладно реагує на старіння населення і погіршення демографічної ситуації, після того, як минулого року населення країни скоротилося вперше за останні шість десятиліть.

«Ви не можете змінити тенденцію до скорочення. Але без політики заохочення народжуваність знизиться ще більше», - сказав старший науковий співробітник Центру політичних досліджень Університету Вікторії в Австралії Сюйцзянь Пенг.  

Пропозиція представника Народної політичної консультативної ради Китаю Цзян Шеннань про те, щоб молоді люди працювали лише вісім годин на день, щоб у них був час «закохатися, одружитися і народити дітей», мала вирішальне значення для забезпечення того, щоб жінки не були перевантажені роботою, вважає Пенг.

Заохочення до народження першої дитини могло б стимулювати пари мати принаймні одну дитину, вважає аналітик. Наразі багато провінцій надають підтримку лише родинам, які мають другу і третю дитину.

Щоб допомогти зменшити тиск на молоді сім'ї, Національна комісія з охорони здоров'я Китаю опублікувала проект правил, які дозволять кваліфікованим особам організовувати денний догляд за максимум п'ятьма дітьми віком до трьох років.

Рівень народжуваності в Китаї минулого року впав до 6,77 народжень на тисячу осіб з 7,52 у 2021 році, що є найнижчим показником за всю історію спостережень.

Демографи попереджають, що Китай «постаріє» раніше, ніж розбагатіє, оскільки його робоча сила скорочується, а місцеві органи влади, що мають борги, витрачають більше коштів на своє літнє населення.

Експерти також високо оцінили пропозицію скасувати всі заходи з планування сім'ї, включаючи обмеження на трьох дітей і вимогу до жінок перебувати в законному шлюбі для реєстрації своїх дітей.

Доцент Лондонської школи економіки Ар'ян Гьонка вважає, що фінансових стимулів недостатньо, і політика, спрямована на гендерну рівність та розширення прав жінок на працевлаштування, швидше за все, матиме більший вплив.

Пропозиції Народної політичної консультативної ради Китаю, такі як декретна відпустка, що оплачується урядом, а не роботодавцем, допоможуть зменшити дискримінацію щодо жінок, а збільшення відпустки по догляду за дитиною усуває бар'єр для батьків, що заважає їм брати на себе більше батьківських обов'язків, кажуть експерти.

Демограф І Фусянь скептично ставиться до того, що будь-які заходи самі по собі матимуть значний вплив, кажучи, що Китаю потрібна «парадигмальна революція всієї економіки, суспільства, політики і дипломатії, щоб підвищити народжуваність».

Раніше повідомлялося, що Китай планує поступово підвищувати пенсійний вік, щоб впоратися зі стрімким старінням населення. Оскільки 1,4-мільярдне населення Китаю скорочується і старіє, частково через політику, яка обмежувала подружні пари однією дитиною з 1980 по 2015 рік, тиск на пенсійні бюджети зростає, створюючи все більшу необхідність для політиків вирішити цю ситуацію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі