Нульовий досвід та зв’язки із заступником Єрмака: Кабмін обрав директором НАБУ Семена Кривоноса

Доповнено
Поділитися
Нульовий досвід та зв’язки із заступником Єрмака: Кабмін обрав директором НАБУ Семена Кривоноса © sud.ua
За даними ZN.UA, Кабмін обирав між трьома кандидатами.

Кабінет міністрів визначився з кандидатом, який обійме посаду директора Національного антикорупційного бюро. Новим очільником НАБУ обрали Семена Кривоноса. Таке рішення уряд ухвалив під час позачергового засідання, 6 березня.

Семен Кривонос був керівником Державної інспекції архітектури та містобудування. При чому новостворена ДІАМ, яка прийшла на заміну корумпованій Державній архітектурно-будівельній інспекції, катастрофічно погіршила ситуацію для простих громадян і малого бізнесу, що веде будівництво СС1 (90% усіх об’єктів). 

Як зазначив експерт Григорій Могильний у статті для ZN.UA «Корупція, народжена цифровізацією», руки рядовим виконавцям розв’язав, указ, підписаний у перший же день роботи нового органу саме Семеном Кривоносом як очільником ДІАМ. Зокрема, 16 вересня минулого року він затвердив Інформаційну картку адмінпослуги з реєстрації повідомлення. І ця інформаційна картка одночасно встановлює, що підстави для ненадання послуги відсутні, але в результаті надання послуги можна отримати повідомлення про повернення документа на доопрацювання.

Таким чином, як зазначив експерт, особисто Семен Кривонос дозволив своїм підлеглим грубо порушувати законодавство України та повертати на доопрацювання те, що в обов’язковому порядку підлягало лише реєстрації в ЄДЕССБ.

Водночас на початку лютого минулого року за заявою Кривоноса НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура затримали представника однієї з будівельних компаній Києва, який намагався дати голові ДІАМ хабар у 120 тисяч доларів. 

Крім того, у січні 2022 року Європейська бізнес-асоціація висловлювала вдячність Кривоносу «за конструктивний діалог». ЄБА також відзначила зусилля керівництва ДІАМ у діджиталізації дозвільних, погоджувальних процедур і системи взаємодії між архітекторами, девелоперами і контрольними органами

У 2016 році він став переможцем конкурсу на керівника Одеського територіального осередку НАБУ. Проте швидко відмовився від посади, коли журналісти «Слідство.Інфо» виявили, що його статки не відповідають доходам. Зокрема Кривонос не задекларував квартиру в Києві вартістю 3 млн грн, швиденько переписавши її на матір. У тестуванні на знання законодавства набрав 99 балів зі 100. За підсумками тестів на знання законодавства та тестування загальних навичок набрав 224 бали.

Крім того, дружина Кривоноса купила за 24,3 тисячі гривень право вимоги за кредитним договором на 26,9 мільйона. Новопризначений очільник НАБУ розповів історію заборгованості на будинок. Однак, він не пояснив, як можна було викупити такий великий борг за таку низьку суму. Комісія з відбору директора НАБУ не поставила Кривоносу жодних уточнювальних питань з цього приводу. 

Водночас Семен Кривонос не приховує свого товаришування з заступником голови офісу президента Олексієм Кулебою. Дружина нового директора НАБУ керувала відділом забезпечення Кулеби, коли він був першим заступником голови Київської міської держадміністрації. Сам Кулеба, за словами міського голови Віталія Кличка, потрапив у столичну владу завдяки тому ж керівнику ОПУ Андрію Єрмаку. 

При цьому Кривонос запевняв, що ніхто з високопоставлених політиків, в тому числі й з ОПУ, нібито не зможе вплинути на його рішення.

Також, як пише Центр протидії корупції, Кривонос має зв'язки з колишнім бізнес-партнером Кулеби по ТОВ «Аспер Естейт» Тимуром Ткаченком. В декларації за 2018 рік Ткаченко вказував що користується квартирою дружини Кривоноса в Києві. Крім того, у деклараціях нового очільника НАБУ вказано, що з 2018 року він користується авто Audi Q5 2012 року випуску, власницею якого є дружина Тимура Ткаченка – Ганна Ткаченко. Водночас у декларації за 2019 рік Кривонос не вказує власників машини.

Крім Кривоноса Кабмін отримав імена ще двох кандидатів:

  • Романа Осипчука – керівника управління внутрішнього контролю НАБУ. У 2004-2015 роках працював у підрозділах Держслужби боротьби з економічною злочинністю Управлінь МВС у Луганській та Київській областях;
  • Сергія Гупяка – начальника 4-го слідчого відділу Теруправління Держбюро розслідувань у Хмельницькому. До ДБР працював в органах прокуратури.

Нагадаємо, термін повноважень попереднього директора НАБУ Артема Ситника закінчився 16 квітня 2022 року, а конкурс на нового очільника оголосили в листопаді. На початку лютого 2023 Комісія з проведення конкурсу на посаду директора НАБУ змінила процедуру перевірки на доброчесність, аби пришвидшити відбір кандидатів. Терміновість призначення директора Бюро пояснюється тиском з боку Євросоюзу та США. Водночас завершення відбору та призначення нового директора НАБУ й прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури є однією умов, які Україна має виконати перед початком переговорів про вступ до ЄС.

Наприкінці січня президент України Володимир Зеленський заявив, що директора НАБУ оберуть вже через тиждень. Ймовірно з керівником одного із антикорупційних органів хотіли визначитись до проведення саміту Україна-ЄС, 3 лютого. Однак вже тоді було зрозуміло, що це не є можливим, зважаючи на кількість претендентів.

Про перебіг конкурсу на посаду директора НАБУ та його виклики читайте у статті керівниці юридичного відділу Громадської Організації «Центр протидії корупції» Олени Щербан «Конкурс на директора НАБУ. Ризики і шанси двадцятки».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі