“Паралельні” вибори у США та Британії можуть бути особливо ризикованими — FT

Поділитися
У сучасному світі кіберманіпуляції та поляризація становлять серйозну загрозу.

Оскільки парламентські вибори у Великій Британії, ймовірно, відбудуться наступного року, а президентські перегони в США заплановані на листопад 2024 року, насувається вирішальне випробування для здоров'я демократії. Про це пише FT.

Вибори у США та Британії цілком можуть "співпасти" у 2024 році, проходячи на бурхливому міжнародному тлі. Востаннє вибори в США і Британії збігалися в 1964 році - в розпал холодної війни і після вбивства Джона Кеннеді (в 1992 році голосування розділили лише шість місяців). Шістдесят років тому у США президент-демократ також зіштовхнувся з Республіканською партією, яка підозріло ставилася до уряду, а більш ніж десятирічна історія консервативних урядів у Британії під керівництвом кількох прем'єр-міністрів входила в свою останню главу. Але цього разу обидві країни стоять перед новими викликами, зумовленими розвитком технологій, які роблять паралельні вибори особливо ризикованими. 

По-перше, глобальна ситуація сьогодні більш нестабільна і непередбачувана. На зміну біполярному світу часів холодної війни прийшов мінливий багатополярний світ із сильними регіональними державами та активними війнами в Україні та на Близькому Сході. У США, де колись була єдність щодо зовнішньої політики, Республіканська партія розколота через питання підтримки України, а британська Лейбористська партія - через ситуацію в Секторі Гази. Там, де західні країни були колективно об'єднані проти спільного ворога, солідарність НАТО зараз під загрозою через можливість повернення до влади у США колишнього президента Дональда Трампа. 

Ця невизначеність створює проблему занепокоєння щодо зовнішньої політики США і Великої Британії, яке буде зростати з наближенням виборів. Оскільки обидві країни мають сувору виборчу систему, зміна уряду означає тотальну зміну системи прийняття рішень, непередбачувану до дня виборів. Це може означати нові адміністрації в двох основних членах розвідувального альянсу "П'ять очей" - з лідерами, які вчитимуться приймати рішення в часи серйозної міжнародної нестабільності. 

По-друге, паралельне проведення виборів збільшує загрозу дезінформації в інтернеті. Ситуація у Секторі Гази вже підкреслила вплив низки оманливих публікацій з використанням фото і відео з попередніх конфліктів. Це створює закон Грешема в соціальних мережах, коли викривлені погляди витісняють збалансовану інформацію. Загроза діпфейків, згенерованих штучним інтелектом, ризикує прискорити спіраль ворожнечі.

Британський національний центр кібербезпеки попередив про ризики для майбутніх виборів у Великій Британії, пов'язані зі створенням фейкових аудіо- та відеозаписів заяв лідерів, які поширюються в соціальних мережах. Паралельні вибори в США і Британії створюють подвійні можливості для кібершпигунства і провокаторів з ворожих країн, які розгортають дезінформацію. 

Нарешті, паралельні вибори ризикують посилити політичну поляризацію. В обох країнах виборці все частіше керуються відразою до партії-суперника, а не схваленням власної партії. Це підштовхує електорат до прийняття рішення зі страхом, а не з надією, а також відштовхує людей один від одного в їхньому повсякденному житті.

За останні кілька виборчих циклів соціальні мережі посилили поляризацію, оскільки виборці алгоритмічно потрапляють у партійні “кролячі нори”. Це не лише розділяє громадян, відгороджуючи їх від протилежних поглядів, але й створює стимули для засобів масової інформації, які покладаються на посилання з Facebook та X, роздмухувати партійні протистояння. Оскільки інтернет-дебати не знають національних кордонів, подібна поляризація може стати “заразною”.

Британських політиків завжди приваблювала політика США. Але "онлайн-кампанії" правих республіканців все частіше поширюються на частини Консервативної партії, в тому числі на нову групу "Національний консерватизм". Елементи грубої риторики американських правих в Інтернеті та їхня одержимість критикою на адресу судів, вищої освіти та засобів масової інформації тепер трапляються і у Великій Британії. Схожа динаміка спостерігається і в Лейбористській партії, де норми американської політики ідентичності проникають у британські дебати, часто в непоєднуваній формі. 

Тож як найкраще уникнути ризиків, коли до виборів залишилося не так багато часу? Найпростіша відповідь для Великої Британії, де час є питанням вибору, - призначити дострокові вибори. Але це не ті міркування, які є першочерговими для уряду. Якщо вибори все ж таки відбудуться, то доведеться зіштовхнутися з реальними ризиками одночасної нестабільності, дезінформації та поляризації. Спецслужби повинні підготуватися до широкомасштабних кіберманіпуляцій в умовах підвищеної небезпеки, пише видання.

Аналітики вважають, що можливість повернення Трампа до влади у США не можна відкидати, оскільки він має досить широку підтримку, про що неодноразово свідчили опитування громадської думки. Чинний президент США Джо Байден вважає Трампа та його прибічників загрозою для демократії в США.

Чому прихильники ультраправого крила Республіканської партії симпатизують Путіну? Чому вони виступають проти надання допомоги Україні? Чому готові схвалити анексію Криму та Донбасу? Про світогляд виборців Трампа, ДеСантіса та Рамасвамі читайте у статті Анни Бродські-Кроткіної «У США є прихильники Путіна. Що про них потрібно знати».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі