Чи реально танки Leopard 2 підвищать шанси України на полі бою? — FT

Поділитися
Чи реально танки Leopard 2 підвищать шанси України на полі бою? — FT
Успіх залежатиме від інтенсивності підготовки і потоку західної зброї та боєприпасів.

За дипломатичним ажіотажем з великими ставками навколо надання Україні основних бойових танків Leopard 2 було втрачено важливу складову. Про це у колонці для FT пише Франц-Стефан Гаді, старший  науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень (Franz-Stefan Gady, Senior Fellow, IISS)

Ця відсутня частина — військова реальність — зокрема те, який вплив ці танки машини матимуть на полі бою. Канцлер Олаф Шольц до цього тижня не дозволяв іншим країнам надсилати їх в Україну або надавати власні.

Побоювання канцлера щодо ескалації мали небагато сенсу, враховуючи поставки систем озброєння з більшою вогневою міццю. Деякі німецькі політики, які закликали до сміливіших дій, оголосили Leopard 2 ключем до перемоги Києва. Але і Шольц, і ці коментатори переоцінили вплив окремих систем озброєння на хід війни.

Військова сила — це не єдина платформа — вона спирається на структуру сил, доктрину, матеріально-технічне забезпечення та постачання, а також нематеріальні чинники, такі як моральний дух, підготовка та лідерство. Це сукупне ціле важко виміряти. У випадку з Leopard 2 ефективність на полі бою значною мірою залежатиме від здатності України проводити так звані загальновійськові операції, які можна порівняти зі смертоносною грою в камінь, ножиці, папір, у якій сильні сторони однієї платформи чи системи зброї доповнюють сильні та слабкі сторони іншої.

Leopard 2 ідеально було б розгортати поряд з броньованими бойовими машинами піхоти, самохідною артилерією, системами протиповітряної оборони та засобами радіоелектронної боротьби. Цього можна досягти лише шляхом інтенсивної підготовки, змін у доктрині та постійного надходження західної зброї та боєприпасів. США лідирують у цьому виді загальновійськової підготовки на базі в Німеччині, де українські підрозділи навчають, як краще координувати ротні та батальйонні формування в бою.

Але обіцянка Вашингтона поставити танки M1 Abrams додатково ускладнить операції Києва, оскільки вони мають інші можливості та матеріально-технічні вимоги порівняно із Leopard 2. Сучасні загальновійськові операції беруть початок з останніх років Першої світової війни, коли імперська Німеччина розробила нову тактику для подолання Західного фронту, де домінувала артилерія. Союзники України тепер сподіваються, що ця тактика допоможе Києву перемогти у важкій боротьбі проти Росії.

Наразі Україна використовує свій парк основних бойових танків радянських часів для непрямої вогневої підтримки, а не для бойових дій танк-на-танк. Щоб повністю скористатися перевагами «Леопарда-2» (який має кращу броню та точнішу гармату, ніж російські танки), Києву доведеться розробити нову стратегію наступальних операцій. Сила цих танків полягає в величезній кількості: для того, щоб мати значний вплив на полі бою, Україна повинна бути в змозі використовувати  принаймні одну бронетанкову бригаду до 100 Leopard 2. Це буде надзвичайно складно, але не неможливо.

Слід зазначити, що військова сила завжди відносна. Цитуючи колишнього міністра оборони США Джеймса Меттіса, «ворог отримує право голосу». Тому реакція Росії на «Леопард-2» частково визначатиме його вплив. Навіть якби Україні вдалося виставити цілу бронетанкову бригаду чи більше, сили Москви, ймовірно, адаптувалися б, зрештою зменшивши свою міць.

Це не означає, що Німеччина мала рацію, обдумуючи поставку Leopard 2. Фактично, нерішучість Берліна вже коштувала йому цінного політичного капіталу в Східній Європі, а також по інший бік Атлантики, незважаючи на те, що він є одним із найбільших постачальників військової допомоги Києву.

Це далеко не останній великий пакет зброї, який знадобиться Україні від Заходу. Пілотовані винищувачі цілком можуть стати наступним пунктом у списку надбань Києва. Німцям потрібне більш детальне розуміння військової сили, щоб вони могли діяти, а не реагувати на зміну ходу війни. І передусім Берліну потрібно зрозуміти, що військова сила, якщо вона застосована реалістично та для правильної мети, може бути силою добра у світі, а не просто чимось, чого варто боятися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі