Війна в Україні змусила США прийняти недоліки автократичних союзників, таких як Туреччина — FT

Поділитися
Нещодавно Вашингтон схвалив пакет військової допомоги, який прокладає шлях до тіснішого турецько-американського оборонного партнерства.

Президент Джо Байден неодноразово описував війну в Україні як битву між демократією та автократією. Його ранні зусилля, спрямовані на те, щоб заручитися підтримкою демократичних союзників на підтримку країни, що воює, викликали численні коментарі про зростаючу важливість ліберально-демократичних норм у формуванні світових відносин. І науковці, і політики поспішали стверджувати, що Вашингтон повернув історичну вісь від реальної політики до високоморальних принципів, повідомляє Financial Times.

Однак через два роки війни стало зрозуміло, що сталося протилежне. Вторгнення Росії змусило демократичний світ повернутися до силової політики й шукати тісніших зв'язків з тими, кого вони вважають меншими автократами, ніж Москва. Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган є одним з таких лідерів. Після того, як Вашингтон роками уникав його, зараз він припинив критикувати авторитарні методи турецького силовика, який розглядається як ключовий союзник у зусиллях зі стримування Росії.

Готовність адміністрації Байдена прийняти Ердогана в Білому домі — хоча візит був згодом відкладений, як повідомляється, через зміну розкладу — і нещодавній пакет військової допомоги Україні є останніми ознаками того, що доля турецького президента змінюється.

Байден не завжди підтримував політику Ердогана. Будучи кандидатом, він називав Ердогана автократом і закликав США підтримати його опонентів. Він став першим президентом за останні два десятиліття, який не приймав Ердогана в Білому домі в перші три роки свого перебування на посаді. Автократичне правління Ердогана, напади на сирійських курдів і затримки зі вступом Швеції до НАТО також принесли йому гучних опонентів у Конгресі США. 

Але війна в Україні змінила ситуацію. Нещодавно Вашингтон схвалив пакет військової допомоги, який прокладає шлях до тіснішого турецько-американського оборонного партнерства. США ведуть переговори з Анкарою про закупівлю вибухових речовин для постачання боєприпасів в Україну. Це партнерство зробить Туреччину найбільшим продавцем артилерійських снарядів до США. 

Все це дає зрозуміти, що вторгнення Росії в Україну змусило адміністрацію Байдена стримати свої ідеалістичні амбіції й змиритися з демократичними вадами своїх союзників. У цьому немає нічого дивного. Для США, як і для інших великих держав, міжнародні відносини рідко були пов'язані з ідеалами. 

"Не важко зрозуміти, чому Вашингтон перегорнув нову сторінку у відносинах з Анкарою. Туреччина була ключовим гравцем у цій війні. Незабаром після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Туреччина обмежила транзит російських військових кораблів із Середземного в Чорне море. Вона надала Україні озброєні безпілотники й виступила посередником у зерновій угоді між воюючими сторонами, яка допомогла запобігти бідності мільйонів людей", — зазначає Financial Times.

Значна частина світу сприймає партнерство Вашингтона з автократіями як доказ того, що американські дії в Україні спрямовані не на захист свободи, а на просування своїх геополітичних інтересів. Це не лише підриває довіру до підтримки демократії з боку США, але й заважає недемократичним союзникам об'єднати зусилля для ізоляції Москви.

Замість цього адміністрація Байдена могла б представити війну як битву не за демократію, а за міжнародне право, оскільки російська агресія є кричущим порушенням Статуту ООН. Це дозволило б адміністрації продовжувати співпрацювати з союзниками, які мають проблеми з демократією, такими як Туреччина, щоб стримувати Росію.

Водночас, США повинні продовжувати відстоювати моральну позицію демократії в усьому світі. Це вимагає тиску на Ердогана щодо порушень ним прав людини й демократичних норм. 

Нагадаємо, що міністр закордонних справ Туреччини відвідав США у березні. Офіційні особи Туреччини й США провели переговори про війну РФ проти України, ситуацію в Секторі Гази, а також про різні двосторонні питання під час зустрічей у Вашингтоні. 

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі