Документи, отримані на ТОТ: чи визнає їх Україна

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Документи, отримані на ТОТ: чи визнає їх Україна © EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ
Роз'яснення дав юрист.

Через війну, яку розпочала РФ, в Україні тривають бойові дії, а деякі наші населені пункти опинилися у тимчасовій окупації. Українці, які не виїхали з тимчасово окупованої території (ТОТ) часто змушені отримувати там документи.

Юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу, інструктор із надання домедичної допомоги в тактичних умовах Володимир Романчук розповів в ексклюзивному коментарі ZN.UA, які з таких документів визнає Україна.

Романчук підкреслив, що питання визнання документів, виданих на території, над якою Україна тимчасово втратила контроль, постало, очевидно, до 2022 року. За його словами, з початком неспровокованої агресії РФ Україна не визнає документи, видані окупаційною владою або органами державної влади РФ на окупованих територіях.

«Проте питання легітимності виданих документів досліджувалось також у Міжнародному праві. У 1971 році Міжнародний суд ООН сформував так звані «Намібійські винятки» – принцип міжнародного права, згідно з яким документи, видані окупаційною владою, повинні братися судами до уваги, якщо їх нехтування веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян», – сказав юрист.

За словами Романчука, Європейський суд з прав людини розвиває цей принцип у своїй практиці.

«Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). “Зобов’язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, – вважають судді ЄСПЛ, – Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать», – сказав експерт.

Юрист додав, що владою за загальним правилом документи окупаційних органів не визнаються, окрім тих, невизнання яких призводить до серйозних порушень або обмежень прав громадян (та які істотно не порушують національні інтереси держави).

«Тобто, наприклад, документи, які підтверджують реєстрації народжень, смертей і шлюбів Україною визнаються», – резюмував Романчук.

Раніше Мінреінтеграції розповіли, як мешканцям ТОТ отримати тимчасове посвідчення громадянина України без особистої присутності через членів сімʼї або законних представників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі