Світло віри на кінчиках пальців. Українському товариству сліпих передані тактильні ікони, які можна «бачити» на дотик

Поділитися
Кожного разу, прокидаючись уранці, ми не замислюємося, яке це щастя: можливість просто бачити світанок, сонце, небо, обличчя близьких, своє відображення у дзеркалі.....

Кожного разу, прокидаючись уранці, ми не замислюємося, яке це щастя: можливість просто бачити світанок, сонце, небо, обличчя близьких, своє відображення у дзеркалі... Тим часом є люди, позбавлені такої розкоші, — сліпі або ті, хто дуже погано бачить. Щоб зрозуміти, як важко їм доводиться, досить на кілька хвилин заплющити очі й спробувати виконати хоча б у межах власної квартири якусь просту побутову роботу, — почуття безпомічності й незахищеності приходить дуже швидко. А як же незрячим людям у великому світі? Кому їм довіритися? На кого сподіватися — на божу поміч чи на тих, хто поряд?

Зрячі віруючі люди у скрутній ситуації можуть прийти до церкви помолитися. Проте якщо людина не бачить, їй важко уявити святі лики.

Митрополит Володимир благословляє виготовлення тактильних ікон Фото: Надія ГОЦУЄНКО
Про цю серйозну проблему замислилися служителі Української православної церкви. Вони звернулися з молитвами до покровителя сліпих — святого рівноапостольного князя Володимира. За переказами, втративши зір, князь прийняв хрещення і після цього чудесним чином прозрів. От і поставили ініціатори незвичного проекту перед собою непросту мету — зробити так, щоб сліпі люди, які живуть у нашій країні, змогли «побачити» зображення святого Володимира на дотик. Для цього потрібно було виготовити спеціальні так звані тактильні ікони, які дозволяють «читати» їхнє зображення кінчиками пальців.

Прототипом тактильних ікон, виготовлених методом гарячого тиснення, стала ікона храму в ім’я святого рівноапостольного князя Володимира, розташованого на території Володимирського ринку в Києві. Автор — відомий іконописець Тетяна Петренко. На іконі зображений святий Київський князь Володимир Великий, котрий охрестив свій народ у православну віру. З тієї знаменної події минуло понад тисячу років. На честь цієї ювілейної дати зображення святого князя Володимира стане доступним для незрячих людей.

За 34 кілометри від Києва, у місті Буча, в сучасному видавничому комплексі видавничого дому «АДЕФ—Україна» вперше в нашій країні були виготовлені тактильні ікони для сліпих і людей із недостатньо хорошим зором. За словами генерального директора Ігоря Шпака, потужності й оригінальні технологічні вирішення їхнього підприємства дозволяють задовольнити будь-які вимоги людей з обмеженими можливостями. На сьогодні для різних структур УПЦ — одного зі стратегічних партнерів підприємства — вже виготовлено понад 120 найменувань різної продукції. Серед замовлень — наукові праці відомих богословів, буклети, присвячені духовним святиням нашої землі, фотоальбоми. Тепер прийшла черга тактильних ікон.

Цей знаковий захід став справжнім святом. Оптимістичний настрій задав отець Феодосій, переконаний: те, що так багато наших співвітчизників позбавлені можливості осягнення світу з допомогою зору, не має ставати перешкодою до пізнання ними цього світу, а особливо вічних духовних цінностей.

Усі з нетерпінням чекали головного гостя — предстоятеля Української православної Церкви Блажен­нійшого митрополита Володимира.

— Сьогодні особливий день, — сказав митрополит. — Ми переживаємо особливі відчуття — друк першої ікони для сліпих, яка допоможе їм вдивитися у світ християнства, у світ духовного життя. Я вітаю всіх вас із цим днем, який залишиться в нашій пам’яті як акція милосердя. Нехай молитвами святого рівноапостольного князя Володимира Бог благословить усіх нас!

Після молебну за всі благі справи настала кульмінація заходу — друк першої тактильної ікони для сліпих і людей із вадами зору. Першим до неї приклався митрополит Володимир. Після того як ікони святого князя Володимира пройшли всі стадії друку, предстоятель УПЦ під спів семінаристів духовної академії та семінарії освятив перші десять тисяч екземплярів. Відразу відбулася передача тактильних ікон представникам Українського товариства сліпих.

Як пояснили присутнім, до кожної ікони додається супровідний лист, надрукований шрифтом Брайля, з описом зображення князя Володимира, із розповіддю про нього та його діяння, а також, що вельми важливо, з молитвою, з якою варто звертатися до покровителя невидющих. На думку консультантів проекту, все це значно допоможе людям, позбавленим можливості бачити.

Одним із тих, хто консультував поліграфістів щодо нюансів виготовлення продукції для незрячих, був директор Республіканського будинку звукозапису та друку Українського товариства сліпих Петро Омельчук. На його думку, людині невидющій, якщо та звертається до того чи іншого святого, краще, коли вона відчуває його зображення на дотик. Це більш близьке спілкування з тим святим, до якого звертається невидюща людина, якому вона молиться і якого просить про допомогу.

Як стало відомо, в рамках Всеукраїнського марафону для сліпих і людей із вадами зору по всій країні до спеціалізованих бібліотек, спеціальних закладів, організацій для сліпих буде роздано сорок тисяч тактильних ікон. Як стверджують організатори, таким масовим тиражем випущені ікони для невидющих — це світовий прецедент. Невдовзі планується виготовити ікони й інших святих. Заслуговує на увагу й інформація про те, що з нагоди святкування Хрещення Русі кожна спеціалізована бібліотека для сліпих буде безплатно укомплектована сучасними аудіоматеріалами православної літератури.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі