Алкоголь + COVID-19 + новорічні свята

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Алкоголь + COVID-19 + новорічні свята © depositphotos / AlexNosenko
Вживання алкоголю жодним чином не захищає від інфікування COVID-19 і не запобігає захворюванню.

Ми маємо вистояти в боротьбі з пандемією. А також добре і без втрат провести новорічні свята. Ніхто не скасовував традицію вітати Новий рік чаркою (з варіаціями від келиха шампанського до гранчака «сам жене»).

Однак, ґрунтуючись на фактичних даних та рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), хочемо поділитися знаннями, які, можливо, зменшать втрати для здоров’я українських громадян у наш непростий час. Особливо зважаючи на велику кількість дезінформації щодо зв’язку між COVID-19 і вживанням спиртного, яка весь цей час стрімко поширювалась у соціальних мережах та комунікаційних каналах.

Не зупиняючись на низці шкод алкоголю, скажемо про ризики, пов’язані з поширенням COVID-19. По-перше, алкоголь, особливо його надмірне вживання, послаблює імунну систему і знижує можливість протистояти інфекційним захворюванням. По-друге, надмірне вживання алкоголю підвищує ризик розвитку одного з найтяжчих ускладнень COVID-19 — гострого респіраторного дистрес-синдрому. По-третє, алкоголь змінює судження, механізм прийняття рішень і поведінку, в тому числі спрямовану на запобігання зараженню.

Головне: вживання алкоголю жодним чином не захищає від інфікування COVID-19 та не запобігає захворюванню. Звісно, якщо не йдеться про спирт і рідину в санітайзерах. Про всяк випадок нагадую — застосовуваних зовнішньо. Бо є дані, що в деяких країнах упродовж пандемії вже траплялися смерті внаслідок вживання спиртовмісних речовин, обумовлені необґрунтованою вірою в те, що вони захистять від вірусу.

Чи не найбільш поширеним міфом є те, буцім при вживанні міцних алкогольних напоїв знищуються вірусні частинки, які містяться в повітрі, що вдихається. Мабуть, кожен упродовж останніх місяців отримував на смартфон відео, на якому російськомовний лікар з Італії повідомляв про чудове видужання від COVID-19 після вдихання парів горілки (або чогось подібного). Правда в тому, що їх ця маніпуляція не забезпечує дезінфекцію ані повітря, що вдихається, ані порожнини рота й глотки і жодною мірою не захищає від вірусу. Зате, якщо захопитися вдиханням налитого на маску спирту, можна отримати болючі опіки слизової носа і рота.

Ще одне популярне в нас явище — «перетворення» п’янички на того, хто лікується травами. Це коли імунітет пробують підвищити краплею настоянки женьшеню на 100 г горілки, виправдовуючи банальне пияцтво благородною метою підвищення опірності організму.

Ніколи не змішуйте алкогольні напої з ліками, навіть рослинного походження або безрецептурними, бо таке застосування може спричинити зниження їх ефективності чи, навпаки, посилити дію препаратів до рівня виникнення токсичності та небезпеки для здоров'я і життя.

Не вживайте алкоголь, якщо ви приймаєте лікарські препарати, що впливають на центральну нервову систему (наприклад, анальгетики, заспокійливі, снодійні, антидепресанти тощо). Алкоголь протипоказаний при лікуванні антикоагулянтами і антибіотиками.  

Всесвітня організація охорони здоров’я у зв’язку з COVID-19 рекомендує повністю відмовитися від спиртних напоїв — щоб уникнути ослаблення імунної системи організму та заподіяння шкоди своєму здоров'ю, а також щоб не створювати ризику для здоров'я оточуючих. Розуміємо, що це важко у свята. Але бодай знизьте обсяг вживання алкоголю до мінімуму. Це дозволить зберігати пильність, швидкість реакцій і ясність розуму при прийнятті рішень, які стосуються особисто вас, членів вашої родини та оточення.

Дуже часто вживання спиртного стає соціальним приводом до куріння в компанії. А паління, своєю чергою, підвищує ризик ускладненого перебігу COVID-19.

Діти і підлітки, які мешкають із вами, не повинні мати доступ до алкоголю та бути свідками його надмірного вживання. Ваш приклад стає еталоном їхньої дорослої поведінки. Бажано також контролювати, скільки часу діти проводять перед екраном телевізора та інших пристроїв. Активна реклама алкогольної продукції чи шкідлива або перекручена інформація можуть сформувати в них шкідливі звички.

Дезінфікуючі засоби й антисептики можуть стати легкодоступними для вживання всередину, тому зберігати їх потрібно якнайдалі від дітей.

Щоб уповільнити поширення вірусу, ВООЗ рекомендує фізичне дистанціювання (хоча б на один метр, а краще — на півтора). Похід у бари, казино, нічні клуби, ресторани та інші місця, де люди збираються, щоб відпочивати і вживати алкоголь, а також зустрічі з гостями в домашніх умовах підвищують ризик передачі вірусу. Тож краще відмовитися від святкувань поза домом та у великих компаніях. Тим більше що і Новий рік, і Різдво традиційно — сімейні свята.

В усьому світі для тих, хто контактував із кимсь, інфікованим вірусом, або підозрюється в наявності зараження, застосовується режим самоізоляції та карантину. Тобто в кожній країні безпрецедентна кількість людей проводить весь час удома. В період самоізоляції вдома або перебування на карантині важливо усвідомлювати ризик вживання алкоголю та уникати його (що більш доступно, порівняно зі звичним режимом роботи й відпочинку).

Якщо ви працюєте дистанційно, дотримуйтеся звичного для вас розпорядку дня і правил поведінки на робочому місці та не піддавайтеся спокусі вихилити чарочку під час обіду, — для продовження роботи слід бути у формі, а під впливом алкоголю це проблематично.

Пам’ятайте, алкоголь — НЕ є необхідною частиною вашого раціону і не має бути пріоритетом у списку покупок. За повідомленням агенції «Рейтер», у США продажі алкогольної продукції в останній тиждень березня 2020 р. зросли на 55%, порівняно з тим самим періодом минулого року. Не треба зберігати вдома великі запаси алкогольних напоїв, адже потенційна наявність їх може збільшити вживання алкоголю (вами, іншими членами вашої сім'ї або близькими). Доцільніше вкласти ваші гроші та час у придбання корисніших для здоров'я продуктів, які сприятимуть зміцненню здоров'я та імунної системи для кращого опору вірусу.

Споживання алкоголю може збільшитися під час самоізоляції, а, своєю чергою, ізоляція з уживанням алкоголю може підвищити ризик самогубства. Важливо, щоб близькі підтримували одне одного, виступаючи своєрідною психотерапевтичною допомогою, і тим самим зменшували потребу у спиртному. Тому під час дотримання режиму фізичного дистанціювання не створюйте навколо себе соціальної ізоляції: підтримуйте спілкування з близькими, друзями, колегами, сусідами і родичами з допомогою телефону, повідомлень або листів. Згадайте, як приємно отримати не SMS, а гарну листівку-привітання на свято, причому з текстом, над яким, видно, попрацювали з думкою саме про адресата.

Із власного досвіду — це приносить задоволення і тому, хто її вибирає й підписує та навіть свариться з приводу подорожчання послуг «Укрпошти»…

У нашій країні (як і в багатьох інших, на жаль!) поширене хибне уявлення про те, що алкоголь допомагає впоратися зі стресом. Насправді ж спиртне лише на короткий час притуплює відчуття стресу, а при подальшому вживанні з цією метою, навпаки, сприяє посиленню симптомів паніки, тривоги, депресії та інших психічних розладів.

Окрім того, алкоголь є вагомим чинником ризику побутового насильства під час карантину. Чоловіки частіше вдаються до насильства стосовно жінок, потяг до чого посилюється вживанням алкоголю. Тим часом жінки, які зазнають насильства, можуть збільшити споживання спиртного як засобу подолання того, що сталося, або замирення з цим.

Особлива соціальна група ризику — медичні працівники, насамперед ті, що працюють із коронавірусними пацієнтами, але не тільки. Адже, практично, кожен, хто сьогодні звертається по медичну допомогу, потенційно може бути інфікованим. Медики можуть збільшити споживання алкоголю як засобу подолання стресу через багаторазове посилення навантаження, тягаря відповідальності за ймовірні помилки, через страх за власне життя і життя близьких. Окрім безпосередньої шкоди їхньому організму, це створює також і небезпеку для інших.

Добрий спосіб заміни відпочинку із вживанням спиртного — фізична активність, що зміцнює імунну систему, а також матиме позитивний вплив на здоров'я не лише під час пандемії, а й у майбутньому.

Зростання вживання алкоголю під час карантину та свят може стати причиною ускладнень інших хвороб, наприклад серцево-судинних, органів травлення тощо, що створюватиме додаткове навантаження на систему охорони здоров'я, котра й так уже працює в надзвичайно напружених і складних умовах.

Тому є два варіанти: якщо ви не вживали і не вживаєте алкоголю, не починайте вживати — навіть із причин, пов'язаних із уявною користю для здоров'я. Або ж, якщо ви вживаєте алкоголь, зменште дозу до мінімуму й уникайте алкогольної інтоксикації.

Ще раз нагадуємо: немає жодних достовірних доказових даних на користь того, що алкоголь сприяє захисту від інфікування COVID-19 або чинить позитивний вплив на перебіг і наслідки будь-яких інфекційних захворювань. А ось щодо шкоди надмірного вживання алкоголю даних чимало.

Щиро зичимо здоров’я у прийдешньому році!

Всі статті цієї авторки читайте тут

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі