The Times: Наступна битва Нетаньяху - за порятунок своєї політичної шкури

Поділитися
The Times: Наступна битва Нетаньяху - за порятунок своєї політичної шкури © EPA-EFE/ABIR SULTAN
Союзники залишають його, військовий кабінет перебуває в безладі, а ХАМАС все ще є загрозою.

У неділю вранці відбудеться засідання повного складу кабінету міністрів Ізраїлю. Одним із пунктів порядку денного є назва війни, яку Ізраїль веде в Газі більше 11 тижнів, пише The Times.

Це буде друга спроба Біньяміна Нетаньяху зробити це. У перший тиждень ізраїльський прем’єр-міністр з зрозумілих лише йому причин назвав її «Війною залізних мечів». Термін був надрукований в офіційних заявах, але так і не прижився серед ізраїльтян. Навіть міністри Нетаньяху та генерали Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) майже не використовували його. Цього разу Нетаньяху назвав протистояння «Війною Буття».

Намагатися дати назву війни зазвичай марна справа для політика. Нетаньяху, син історика, повинен знати , що війни зазвичай отримують свої назви з часом, через популярну культуру, використання засобів масової інформації та, зрештою, через вирок історії. Але він прагне створити розповідь про те, що відбувається в Газі для своїх власних політичних цілей, і «Війна Буття» створює епічну подію безвідносно до того, що їй передувало.

Частиною його зусиль є переконання ізраїльської громадськості в тому, що несподіваний напад ХАМАС і різанина 7 жовтня не мають жодного зв’язку з його власною політикою та управлінням справами Ізраїлю протягом довгих років.

Поки що ці спроби зазнали невдачі. Майже в кожному проведеному з початку війни опитуванні переважна більшість ізраїльської громадськості відповідає, що вони вважають Нетаньяху відповідальним і вважають, що він повинен піти у відставку або негайно, або щойно війна закінчиться. Переважна більшість ізраїльтян також хочуть дострокових виборів.

Якби вони проводилися сьогодні, більшість опитувань передбачають, що партія Нетаньяху «Лікуд» втратить майже половину голосів, які вона отримала лише рік тому, і що Бенні Ганц, колишній міністр оборони, який приєднався до невеликого військового кабінету, сформованого через кілька днів після початку війни, з легкістю переміг би, ставши наступним прем'єр-міністром Ізраїлю.

Нетаньяху активно користується опитуваннями і знає, на яку гору йому доведеться піднятися, щоб залишитися при владі після закінчення війни. Проте, домінуючи в політиці Ізраїлю протягом чверті століття, він не планує йти у відставку. Він вірить, що зможе знову перемогти. Подібно до шахіста, який бореться з багатьма суперниками на різних дошках одночасно, Нетаньяху веде кілька кампаній на різних полях битв, лише одна з яких у Газі.

У скрутному політичному становищі Нетаньяху опинився ще до початку війни. Через звинувачення в корупції та справу проти нього, за якою йому загрожує можливе 10-річне ув'язнення, центристські партії в Кнесеті відмовилися приєднатися до коаліції під його керівництвом. У червні 2021 року він втратив владу і півтора роки перебував в опозиції, поки наприкінці 2022 року не повернувя на п’ятих виборах в Ізраїлі за чотири роки.

Незважаючи на те, що нарешті він отримав більшість для своєї коаліції ультраправих і ультрарелігійних партій, він намагався зберегти контроль над своїм новим урядом і був непопулярним у країні. Весь рік ізраїльтяни протестували проти суперечливої урядової «правової реформи», спрямованої на послаблення незалежності Верховного суду.

Потім настало 7 жовтня.

Зараз Нетаньяху очолює військовий кабінет, де кількість його людей переважає. Крім Ганца, до групи входять нинішній міністр оборони Йоав Галлант, член Лікуду, який відцурався лідера своєї партії з березня, коли Нетаньяху намагався його звільнити після того, як він розкритикував суперечливі плани уряду переглянути правову систему Ізраїлю, і Гаді Айзенкот , політичний соратник Ганца. Усі троє раніше були старшими генералами ЦАХАЛу, на відміну від Нетаньяху, який досяг лише звання капітана. Його єдиний союзник у військовому кабінеті, міністр у справах розвідки Рон Дермер, переїхав до Ізраїлю, будучи дорослим, і не має військового досвіду.

«Більшість рішень у військовому кабінеті приймаються трьома колишніми генералами, і Нетаньяху утримується від ухвалення рішення, поки не побачить, куди дме вітер. Він не бере участі в більшості повсякденних військових рішень, і його потрібно багато переконувати, перш ніж він підписує важливі рішення», — говорить старший помічник міністра. 

Це не означає, що Нетаньяху не задіяний. Під час цієї війни він провів довгі години на зустрічах з політичними радниками та журналістами, а також на фотозйомках із світовими лідерами та знаменитостями, такими як Ілон Маск. Були також ретельно сплановані візити до військовослужбовців у польових умовах: або до молодих призовників, які змушені тримати язик за зубами, або в рідкісних випадках — до добре перевірених військ резервістів. Незважаючи на це, на початку війни було кілька інцидентів, коли резервісти ганьбили прем’єр-міністра та закликали його піти у відставку. Він також мусив переконатися  у підтримці своїх прихильників, щоб оцінити власну політичну силу.

 «Бібі зайнятий розмовами з гравцями задньої лави, переконавшись, що ніхто не планує бунтувати, і планує свою кампанію», — каже один із членів Кнесету правлячої коаліції.

У найближчі дні та тижні ізраїльський уряд повинен буде прийняти низку рішень, які визначатимуть майбутнє війни та її наслідки. Нетаньяху робитиме це не сам, але оскільки вони матимуть політичні наслідки, він буде активно залучений.

Найбільш негайним рішенням є терміни згортання наземного наступу в Газі. Хоча очікується, що ізраїльський уряд не погодиться на припинення вогню, тепер, коли більшість опорних пунктів ХАМАС у місті Газа зруйновано, а значна частина Хан-Юніса, другого за величиною міста в Секторі Газа, знищена. була окупована ЦАХАЛОМ, війна набуде іншої форми.

Проте ХАМАС не переможений як військова сила — тисячі його бійців досі ховаються в тунелях або змішалися з цивільним населенням. ЦАХАЛ вважає, що на їх викорінення знадобиться не один місяць, але кампанія буде більш мобільною, у ній буде задіяно менше підрозділів, ніж сьогодні.

Іншим ключовим рішенням буде те, чи погоджуватися на ще одне тимчасове перемир'я з ХАМАС, щоб забезпечити угоду про звільнення заручників. Понад 120 ізраїльських заручників досі утримуються в Газі. В якості умови для переговорів ХАМАС вимагає повного припинення вогню. Незважаючи на те, що попереднє перемир’я, яке тривало тиждень, уряд розглядає як успіх, оскільки ХАМАС звільнив 110 заручників, у військовому кабінеті спершу були розбіжності щодо того, чи дозволяти ХАМАС передишку. Нетаньяху в цьому питанн не прийняв жодної сторони.

«Угода про заручників могла б відбутися тижнями раніше, якби Нетаньяху не був таким нерішучим. Це коштувало дорогоцінного часу», — вважає один із представників служби безпеки, який консультував кабінет. 

З огляду на те, що ХАМАС цього разу пропонує ще більш складну угоду, а ситуація із заручниками стає критичною, дилеми стануть ще гострішими.

Уряду також доведеться прийняти рішення про надання додаткової гуманітарної допомоги в Газу для понад двох мільйонів людей, більшість з яких були переміщені через бойові дії. Будь-яке таке рішення призведе до розколу в повному складі кабінету, а крайні праві партнери Нетаньяху намагатимуться зберегти його прихильність до пафосних заяв, які він зробив на початку бойових дій про те, що не надсилатиме жодної допомоги до Гази.

Однак Нетаньяху також зазнає сильного тиску з боку ключового союзника Ізраїлю  — адміністрації Байдена, зробити більше для допомоги населенню Гази.

Голосування в Раді Безпеки Організації Об’єднаних Націй у п’ятницю ввечері щодо резолюції, що закликає до «термінових і тривалих гуманітарних пауз і коридорів по всьому Сектору Гази на достатню кількість днів, щоб забезпечити повний, швидкий, безпечний і безперешкодний гуманітарний доступ», додає тиску. Сполучені Штати утрималися від голосування, головним чином через відсутність будь-якого засудження ХАМАС, але були активними в його розробці, і це є сигналом для ізраїльтян.

Американський тиск також відіграє важливу роль у формуванні стратегії Ізраїлю на дні після війни в Газі. Заявлена політика президента Байдена передбачає, що Палестинська адміністрація, яка зараз базується на Західному березі річки Йордан, візьме контроль над Газою. Нетаньяху публічно неодноразово виступав проти цього плану, але це, здається, головним чином уловка для зміцнення його націоналістичної бази, що скорочується, а не справжня лінія.

Минулого тижня радник Нетаньяху з національної безпеки Цахі Ханегбі опублікував колонку на арабомовному веб-сайті Elaph, що базується в Лондоні, заявивши про необхідність поміркованого палестинського керівного органу, який користується широкою підтримкою та легітимністю. 

«У своїй нинішній формі Палестинській владі це зробити важко, і це вимагатиме багато роботи та допомоги міжнародної спільноти та сусідів по регіону. Ми готові до цих зусиль», — сказав він.

Ханегбі не написав би цього без схвалення свого боса. Нетаньяху говорить ізраїльській громадськості одне, а американцям та арабським союзникам Ізраїлю, таким як Саудівська Аравія та Емірати, які будуть частиною будь-яких післявоєнних домовленостей, транслює інше повідомлення.

Схоже, що прем’єр-міністр перебуває у пастці: ультраправі партії, які утримують його при владі, погрожують повалити уряд, якщо війну буде скорочено, а Палестиньскій адміністрації дозволять повернутися в Газу. Однак Ізраїль потребує подальшої підтримки США, і більш прагматичний Ганц, якщо він вважатиме, що рішення Нетаньяху визначає політика, також може залишити військовий кабінет і приєднається до закликів до дострокових виборів.

Нетаньяху вже виходив із багатьох безперспективних скрутних ситуацій, але ставки ніколи не були настільки високими для нього, для Ізраїлю та для світу. На даний момент неясно, наскільки його особисті політичні цілі узгоджуються з інтересами мільйонів ізраїльтян і палестинців, які хочуть припинення бойових дій.

Незалежно від того, що Нетаньяху зробить далі, це визначатиме не лише розвиток війни без назви, але й його безпосередню політичну долю, його спадщину вдома та на міжнародній арені та, можливо, його свободу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі