Академік Володимир Широбоков: «Із мікробами треба бути на «ви»

Поділитися
Коли йдеться про поліомієліт, серед його жертв зазвичай згадують президента США Франкліна Рузвельта...

Коли йдеться про поліомієліт, серед його жертв зазвичай згадують президента США Франкліна Рузвельта. Та це ж був, завдяки силі духу великої особистості, відносно благополучний прецедент — видатна політична кар’єра всупереч важкій хворобі. Інфекція залишила по собі незліченні кладовища та сумний архів мільйонів калік з долею, що не відбулася. Не випадково одна з назв поліомієліту — дитячий параліч.

Не всі знають, що ефективний фронт проти поліомієліту проходив у 80—90-х роках минулого століття й у Києві, у референс-лабораторії ВООЗ, організованій на кафедрі мікробіології, вірусології та імунології Національного медичного університету імені О.Богомольця. У вересні 2002 року завідувач кафедри Володимир Широбоков одержав від директора Європейського регіонального бюро ВООЗ Марка Дантона такого листа: «Шановний д-ре В.П. Широбоков! Висловлюю мою глибоку вдячність за виконану Вами роботу з ліквідації поліомієліту у Вашій країні та Європейському регіоні ВООЗ. Ваш особистий внесок багато в чому сприяв тому, що 21 червня 2002 року Європейський регіон ВООЗ було сертифіковано як регіон, вільний від поліомієліту».

«Багато званих, та мало обраних». Ця істина, мабуть, стосується й Широбокова. Мікробіологія рано стала його покликанням. У 1962 році на студентській конференції в Києві двадцятирічний дослідник виступив із повідомленням «Селекція мікробів». Доповідь привернула увагу, хоча професор К.Кострюкова, завідувачка кафедри біології медичного інституту, прихильниця лисенківських натуралістичних ідей, у рецензії зауважила: «Матеріали зібрано цікаві, однак автор не визначився: на чиєму він боці — мічурінської генетики чи вайсманізму-морганізму». Що ж, ще зовсім недавно затаврована в СРСР генетика знову торувала собі дорогу, і студент явно відійшов від догм «народного академіка». Та й чи могло бути інакше? Адже сама генеалогічна лінія його родоводу, сама інтелектуальна генетика сім’ї незбагненним чином свідчила: захопленість наукою, всупереч протидії на рівні життєвих трагедій, належить до наслідуваних якостей.

Майбутній київський «мисливець за вірусами» народився в Ханти-Мансійську Тюменської області через десять років після того, як його діда, професора-біолога Нестора Теодоровича Гаморака, котрий читав ботаніку, мікробіологію та фізіологію рослин у Кам’янці-Подільському, а згодом у Київському університеті, у 1932 році, після інспірованого владою «процесу СВУ» заарештували як українського націоналіста й відправили у далекий північний табір для політв’язнів. Слідом за ним, аби бути ближче і хоч якось допомогти, у Сибір вирушила, немов новоявлена Марія Волконська, дружина професора Осипа Олександрівна з дочкою-школяркою. 1937-го Н.Гаморака розстріляли. Осипа Олександрівна знайшла в собі сили в цих умовах закінчити медичний інститут в Омську. Її направили лікарем у Приполяр’я. З нею поїхала й дочка Дарина. Там дівчина познайомилася з лікарем Павлом Широбоковим, одним з розбудовників медицини в Ямало-Ненецькому і Ханти-Мансійському округах. На той час доктор Широбоков був удівцем, із трьома дітьми на руках. У важку воєнну годину, в квітні 1942 року, у сім’ї з’явилася четверта дитина — герой цього нарису...

Дарина Несторівна після закінчення педагогічного інституту в Тюмені викладала біологію в школі Ханти-Мансійська. Після реабілітації Нестора Гаморака, під час хрущовської відлиги, сім’я повернулася до Києва. «Тепер місце маминої роботи, — згадує Володимир Павлович, — університетський ботанічний сад, де вона чимало років була куратором і науковим співробітником сукулентних оранжерей, які сама, власне, й організувала».

В.Широбоков приїхав у Київ за переводом, уже студентом Свердловського медінституту. Відразу ж став членом наукових гуртків при кількох кафедрах КМІ — біохімії, патологічної фізіології, біології. Та найбільше його приваблювала мікробіологія. Заняття в групі вів Володимир Гашинський, винахідник нового живильного середовища для вирощування мікробів. До речі, Гашинський одним із перших звернув увагу, що поява антибіотиків — не безслідний фактор для мікробного світу. Тема його кандидатської дисертації (1960 р.) звучала так: «Властивості стафілокока й кишкової палички у зв’язку з пристосуванням до стрептоміцину». Та найбільший вплив справив легендарний мікробіолог, завідувач кафедри Сергій Степанович Дяченко. 1965 року, закінчивши з відзнакою інститут, Широбоков вступив до аспірантури при кафедрі мікробіології. І от уже близько сорока п’яти років працює в її складі.

Знамення часу — ренесанс генетики стає прапором молодого вченого. Перша його дослідна робота, по суті, немов випереджає нинішні молекулярно-генетичні технології: він намагається довести можливість індукувати експериментальні пухлини у пацюків введенням ізольованої пухлинної ДНК. Пошуки ще в студентські роки відповідають новому напряму в онкології — теорії про вірусну природу пухлин, хоча саму гіпотезу підтвердити поки що не вдається. І все-таки зірка засвітилася. Широбоков організовує при кафедрі вірусологічну лабораторію, одну з перших у країні. Робота, робота, робота... У результаті інфекційність генетичного начала вірусів — загальної РНК стає доведеним науковим фактом. Статтю киянина в такому ключі — на прикладі вірусів Коксакі, модельної інфекції для кола ентеровірусів, здатної проявлятися різними діагнозами — 1965 року приймає до друку авторитетний академічний журнал «Бюллетень экспериментальной биологии и медицины». А вже 1967-го Широбоков захищає кандидатську дисертацію «Експериментальне вивчення деяких питань молекулярної біології вірусів Коксакі».

Забігаючи наперед, не можна не зазначити, що нині вірусологічна лабораторія Широбокова — своєрідний інститут у мініатюрі. Тут приблизно в ті ж терміни, що й на Заході, було створено гібридомну підлабораторію з можливістю цілеспрямованого продукування антитіл, унікальну генетичну лабораторію, яка дає можливість здійснювати синтез і ампліфікацію нуклеїнових кислот, блоки електронної мікроскопії, роботи на ультрацентрифугах, ліофілізації, кріоконсервації з генератором рідкого азоту. І все це діє не в стінах НДІ, а на вузівській кафедрі. Разом з відомим вірусологом Валерієм Смирновим Широбокову вдалося розшифрувати нуклеотидну послідовність ДНК багатьох видів бактерій з депозитарію Інституту мікробіології та вірусології імені Д.Заболотного НАН України, з’ясувати генетичний механізм дії ентеровірусів, а також змін у токсигенності збудників дифтерії. В.Смирнова немає з нами, і дружба та співпраця двох ентузіастів вірусології — нині вже частина живого літопису української мікробіології.

Поза сумнівом, потужний біофізичний арсенал кафедри сприяв успішним результатам робіт кафедри й референс-лабораторії з подолання поліомієліту в Україні в рамках Європейського регіону. А 2003 року Широбокова обрали академіком НАН України.

...Вересневий ранок. Професор демонструє мені завись бентоніту — зразка найдавніших грунтів, що пройшли крізь тисячоріччя. Електронне мікроскопування переконливо доводить, що в бентоніті зберігаються мікроорганізми, здатні до спороутворення. Однак загадки мікробіоархеології ми поки що залишаємо осторонь. Предмет розмови — новітній посібник, написаний В.Широбоковим разом з доктором біологічних наук Д.Янковським і кандидатом технічних наук Г.Дімент, «Микробная экология человека» (2009 рік).

— Володимире Павловичу, на десятках мікрофотографій з кольорового атласу в складі книжки видно цілий всесвіт мікроорганізмів. Справді, це величезний світ, причому насамперед корисний, за межами котрого людина як така — біологічна ілюзія. Отже, мікробна екологія, ще до усвідомлення такої життєдайної рівноваги, існувала завжди, і ви лише актуалізуєте її?

— Можливо, це й так, але якщо раніше антропоцентризм, поза природною складовою, сприймали як якусь ідеалістичну філософську категорію, то нині назріло її нове прочитання. Я не кажу вже про те, що за останні десятиліття мікробіологічні технології, генна й метаболічна інженерія привели до появи принципово нових способів і варіантів одержання продуктів мікробіологічного синтезу, а з іншого боку — до вдосконалення біологічного очищення. Виклик часу полягає в іншому — в осмисленні факту, що теза «нам нічого чекати милостей від природи, взяти їх — наше завдання», в будь-якому разі відносно медицини, виявилася майже згубною, і в цьому сенсі новітні битви з мікробами належать до найнебезпечніших воєн сучасності.

— Отут, напевно, є збіг з гіппократівським заповітом «Не зашкодь!» І баланс у медицині між антибіотиками й пробіотиками (захисниками світу мікроорганізмів) конче потрібен?

— Загалом це, безперечно, так, але й антибіотики, насамперед пеніцилін і стрептоміцин, отримані нобелівськими лауреатами Флемінгом і Ваксманом, увійшли в список благодіянь в ім’я людства. І все-таки «скриньку Пандори» справді відкрито, причому протистояння посилюється. Чимало лікарів, через звичні установки, оцінюють мікроорганізми лише як причину інфекцій, а також ускладнень низки захворювань (звернімося хоча б до терміна «внутрішньолікарняна інфекція»). На противагу їм у таких випадках продукується цілий арсенал антибактеріальних засобів, а в їх випуску й пропагуванні фарміндустрія безпосередньо зацікавлена. Тим часом хвороботворну природу цілих сімейств мікроорганізмів перебільшують.

Розширення спектра вірулентних збудників — закономірна відповідь природи на хімічне забруднення навколишнього середовища та антимікробну активність цивілізації. Мікроорганізми такою реакцією демонструють свій високий оборонний потенціал. Водночас — і це дуже цінний момент мудрості природи — мікробний світ еволюціонує в бік розширення ареалу не абсолютно патогенних, а умовно патогенних мікробів. У цьому щось є, тому що переважання здебільшого патогенних мікробів вимальовується як тупиковий шлях у збереженні бактеріальних і вірусних асоціацій загалом. Мікрофлора начебто показує цим, що готова до компромісу. Просто з нею, я сказав би, треба бути на «ви».

— Отже, на межі XX і XXI століть як результат розуміння цієї істини настала ера пробіотиків?

— Її розквітом можна вважати початок минулого століття, ідею Мечникова про оздоровлення внутрішньої мікрофлори людини молочнокислими бактеріями. У принципі, на цьому задумі нині базується виробництво деяких молочних біопродуктів. Та перш ніж перейдемо до пробіотиків і пребіотиків (факторів, що сприяють такому захисту), давайте зрозуміємо закономірності співіснування людського організму та мікробів, кількість яких набагато перевищує кількість тканинних клітин! Це кардинальна норма у вигляді симбіозу, корисного партнерства, коменсалізм, коли такі відносини практично нейтральні, й паразитизм (мікроб-партнер використовує макроорганізм як середовище живлення, заподіюючи певну шкоду). Втім, і тут не придатне гасло «А паразити — ніколи!» Шкідливі наслідки такого контактування дуже перебільшені...

— Тут, у градації симбіозу, мабуть, варто було б розповісти й про мутуалізм?

— Яскравий приклад мутуалізму — симбіоз епітеліальних клітин товстого кишечника людини з фізіологічно корисними анаеробними біфідобактеріями та лактобацилами, які формують основи приепітеліальної біоплівки. Універсальні біоплівки, які є в усіх каналах організму, починаючи від зубів і ротової порожнини, надто важливі.

— У книжку, в її деталі вчитуєшся, як у науковий роман, а разом з тим і як у надзвичайно корисний посібник. Чи може звичайний читач ознайомитися з виданням?

— Не впевнений, що це доцільно, адже для ясного розуміння викладеного потрібна глибока біологічна освіченість. От чому роботу адресовано насамперед студентам-медикам, інтернам і практикуючим лікарям. Ми наводимо, наприклад, вичерпний список пробіотиків і пребіотиків, які виробляються у різних країнах, згадуючи, зокрема, про біоспорин — перший український пробіотик, синтезований ще в
70-х роках академіком В.Смирновим. Знову-таки це дані для фахівців.

— Завдяки цій книжці мікробна екологія, мабуть, стартувала по-новому. І тепер відповідь за суспільством.

— Працюючи над нею, ми для себе начебто модифікували вислів: «Роби, що слід, і будь що буде». Цією працею ми, мабуть, і справді зробили щось гідне, але передусім для того, щоб людина була здоровою, а тваринництво — кориснішим і безпечнішим.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі