Як одержати нову спеціальність у складчину з державою

Опитування читачів
Поділитися
Як одержати нову спеціальність у складчину з державою © depositphotos/dragonstock

Ваучер від Держслужби зайнятості — це документ, що дає можливість за рахунок держави частково покрити вартість навчання за затвердженим переліком професій і спеціальностей.

Однак із 2013 року ваучери існували в основному в постанові Кабінету міністрів України й нормативних документах. І несподівано різкий сплеск попиту. Порівняємо: 2022 року ваучери одержали трохи більше 100 людей, а станом на 15 червня 2023-го — уже 5344, і кількість охочих отримати ваучер збільшується щодня.

Працевлаштування ВПО: перелік корисних ресурсів
Працевлаштування ВПО: перелік корисних ресурсів

Зростаюче безробіття, проблеми з працевлаштуванням за фахом і переміщення великих мас людей усередині країни стрімко підняли попит на освітні ваучери. Розповімо коротко, що це таке і як стати власником ваучера.

Від самого початку програму створювали для людей старше 45 років, яким складно знайти роботу за основною спеціальністю. Але тепер можуть заощадити гроші на навчання й інші категорії громадян. Можуть підняти свій освітній рівень як випускники ПТУ (професійних ліцеїв), коледжів (технікумів), так і власники дипломів про вищу освіту.

Ідеться про освоєння більш конкурентних на ринку праці спеціальностей і підвищення кваліфікації. Але якщо у вас немає жодної спеціальності, крім шкільного атестата, отримувати ваучер вам не належить.

Як повідомляє офіційний сайт Державного центру зайнятості, тепер необов'язково відвідувати центр, щоб одержати ваучер на навчання. Достатньо заповнити онлайн-форму на сайті Державного центру зайнятості, й не пізніше, ніж за три дні, ви одержите на зазначену вами електронну адресу або в телефонному режимі рекомендації від кар'єрного радника про ваші подальші дії.

Що дає ваучер на навчання?

Якщо дуже коротко, він дає його власникові 26 840 грн на навчання — це десять прожиткових мінімумів для працездатної людини. Якщо вартість навчання вища, різницю доплачує власник ваучера за рахунок особистого бюджету або за рахунок роботодавця.

Для довідки: це приблизно вартість року навчання у вищому навчальному закладі або хорошому коледжі. Втім, оскільки в потенційних одержувачів це буде вже друга вища освіта або підвищення кваліфікації, то в середньому йтиметься про дворічний курс, половину вартості якого оплатить держава.

Однак далеко не кожен може претендувати на ваучер. Право на нього мають:

  • особи віком 45 і більше років, страховий стаж яких не менш як 15 років і які не досягли пенсійного віку;
  • звільнені зі служби в органах внутрішніх справ, Держслужбі спецзв'язку й захисту інформації, органах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки або Державній кримінально-виконавчій службі у зв'язку зі скороченням штату або через стан здоров'я до досягнення ними пенсійного віку, але за наявності вислуги не менш як десять років;
  • звільнені з військової служби, до досягнення ними пенсійного віку, але за умови звернення за ваучером протягом трьох років від дня звільнення;
  • внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи;
  • особи, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої волі в результаті збройної агресії проти України;
  • особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи;
  • особи, які в період воєнного стану в Україні одержали поранення, контузію, каліцтва або захворювання в результаті військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, у разі наявності відповідних рекомендацій в індивідуальному реабілітаційному плані, незалежно від установлення ним інвалідності.

Якщо ж у вас немає професійно-технічної, передвищої або вищої освіти або якщо ви зареєстровані в службі зайнятості як безробітний, отримати ваучер вам не належить.

Трудові відносини: чи можуть залучати людей з інвалідністю до роботи у наднормовий та нічний час
Трудові відносини: чи можуть залучати людей з інвалідністю до роботи у наднормовий та нічний час

Не належить отримувати ваучер тим, хто за останні три роки вже проходив перепідготовку за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття.

Ще кілька ні. Якщо ви випускник ПТУ, але хочете з допомогою ваучера поступити відразу в університет, ваше бажання марне. Спочатку слід одержати передвищу освіту у коледжі. Якщо ви вже вчитеся в якомусь навчальному закладі, заднім числом одержати ваучер, щоб компенсувати витрати, не вийде. Спочатку треба звертатися по ваучер, а потім подавати документи до навчального закладу.

Не всіх професій можна навчатися, пред'явивши ваучер. У затвердженому Кабміном переліку — 123 спеціальності. Втім, і їх вистачить на будь-який смак: від бджоляра до лікаря і айтівця. Є багато робочих професій. Безумовно, важливо й потрібно, щоб обраний вами навчальний заклад мав ліцензію на право навчати цієї професії і брав участь у програмі.

Заповнити онлайн-заявку на ваучер і одержати вичерпну інформацію про нього дуже просто за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі