В ЄС не можуть дійти згоди щодо плану фінансування України із заморожених російських активів — Politico

Поділитися
В ЄС не можуть дійти згоди щодо плану фінансування України із заморожених російських активів — Politico © unsplash/christianlue
Більшість урядів Союзу відкидають ідею, запропоновану Іспанією, стверджуючи, що Київ не отримає ці гроші достатньо швидко.

У ЄС “охолодили очікування” щодо плану використання доходів, отриманих від російських активів, заморожених з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, для підтримки відновлення країни. Про це пише Politico.

Представники кількох країн ЄС заявили, що ідея, запропонована Іспанією, яка наразі головує в ЄС на ротаційній основі протягом шести місяців, не дасть українській економіці потрібного термінового поштовху, і, натомість, ризикує підірвати зобов'язання ЄС щодо підтримки Києва.

Протягом декількох місяців чиновники ЄС вивчали способи отримання прибутку від активів вартістю близько 300 мільярдів доларів, які були заблоковані після початку війни. Але цей план викликав скептицизм з боку урядів деяких країн, зокрема Франції та Німеччини, а також Європейського центрального банку, який побоюється, що це може спричинити нестабільність євро.

Критика досягла апогею на зустрічі представників ЄС у вівторок, 5 грудня, ввечері. Згідно з пропозицією Іспанії, яка обговорювалася на зустрічі, Мадрид підрахував, що прибуток від заморожених в країнах ЄС резервів російського центрального банку може принести Києву від 15 до 17 мільярдів євро до 2027 року.

За словами чиновників, які говорили з Politico на умовах анонімності, кілька країн заявили, що пропозиція Іспанії не відповідає пріоритету ЄС щодо підтримки України, оскільки Києву знадобляться місяці, а можливо, навіть роки, щоб отримати ці гроші. Виникла також плутанина щодо того, як Мадрид підрахував такі цифри.

Множинні кризи

Ідея використати кошти, отримані від заморожених активів, виникла під час перегляду того, як ЄС витрачає свої гроші. Такий огляд проводить Іспанія.

Єврокомісія заявила, що хоче надати Києву 17 млрд євро у вигляді грантів плюс 33 млрд євро у вигляді низькопроцентних кредитів до 2027 року, щоб запобігти банкрутству країни. Якщо ці гроші не надійдуть від доходів, отриманих від заморожених активів, їх доведеться брати з інших джерел.

Будь-яке рішення вимагатиме одностайності серед усіх 27 країн ЄС.

З огляду на те, що пропозиція Іспанії настільки суперечить поглядам більшості інших урядів ЄС, деякі дипломати припустили, що вона розроблена іспанськими урядовцями в Мадриді, які мало знають про настрої в решті країн-членів.

"Для багатьох країн це не є прийнятною основою для обговорення на саміті лідерів ЄС [14-15 грудня]", - сказав один із дипломатів.

Російські активи заморожені у країнах, які запровадили санкції проти РФ. Більшість заблокованих російських активів знаходяться в ЄС. Наприклад, близько 180 мільярдів євро знаходяться в бельгійському кліринговому центрі Euroclear, що виконує функції “зберігача” російських резервів. 

Коли російські цінні папери досягають терміну погашення і реінвестуються фінансовими посередниками, вони приносять прибуток.

Переговори про отримання доходів від цих активів є частиною плану Єврокомісії виділити 66 мільярдів євро додаткових коштів на покриття непередбачуваних витрат. Керівництво ЄС стверджує, що скарбниця Союзу виснажена низкою криз - від пандемії до війни РФ проти України.

Кілька дипломатів з інших країн навіть припустили, що метою Мадрида, який розробив цю пропозицію, було перенаправити додаткові внески на підтримку України на інші бюджетні сфери, такі як міграція та конкурентоспроможність ЄС.

"Це схоже на лазівку, щоб спробувати використати додаткові кошти для України на інші витрати - що, до речі, входить до списку бажань самої Іспанії", - заявив дипломат. 

Інші чиновники зазначили, що ідея Іспанії використати гроші, отримані від заморожених активів, надмірна, враховуючи, що всі країни ЄС, окрім Угорщини, погоджуються на збільшення фінансування Києва. За їхніми словами, будь-які російські надходження мають бути додатком до затвердженої допомоги Україні, а не її заміною.

Очікується, що Іспанія подасть нову пропозицію перед черговою дискусією між представниками ЄС у середу, 6 грудня. Вони продовжать обговорювати це питання до саміту лідерів Союзу.

Скільки є доходів саме від заморожених російських активів і на що може розраховувати Київ, розповідає Тетяна Хутор у статті “Доходи від російських активів зростають. Чи використає їх Україна?”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі