Експерти пояснили, як впливатиме курс валют на ціни у 2023 році

Поділитися
Зміцнення готівкового курсу гривні дає надію на стійкість національної валюти.

Зміцнення курсу гривні, що спостерігається зараз, у касах банків та обмінних пунктах надає досить обмежений вплив на інфляцію, оскільки гривня зміцнюється лише в окремих сегментах валютного ринку, зокрема, у готівковому. Експерти розповіли виданню «Фокус» чи буде впливати курс валют на ціни у 2023 році.

Директорка аналітичного департаменту і головна економістка інвесткомпанії Dragon Capital Олена Білан зазначила, що на міжбанківському ринку, де купують валюту імпортери, курс залишається фіксованим і зберігається високий дефіцит іноземної валюти, який фінансується міжнародною допомогою.

«По факту, ми бачимо не фундаментальне зміцнення гривні, а лише зближення курсів на окремих сегментах валютного ринку, яке навряд чи суттєво вплине на динаміку інфляції за наслідками року», – сказала вона.

Але експерти пояснюють, що певний опосередкований позитивний вплив на інфляцію все ж таки простежується. Як зазначає директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін, зміцнення готівкового курсу гривні дає надію на стійкість національної валюти до складних економічних умов, що формує адекватні інфляційні очікування. Отже, веде до стримування росту цін у країні.

На кінець року багато експертів прогнозують корективи офіційного фіксованого курсу у бік послаблення. Зокрема, у Dragon Capital наприкінці року прогнозують курс 43 UAH/USD, що частково позначиться і на цінах.

«Звичайно, якщо продовжити зміцнення гривні на валютному ринку, це може й надалі позитивно вплинути на інфляційні очікування населення та бізнесу, але я не радив би цього робити, оскільки у нас і так дуже слабкий експорт», — сказав ексчлен Ради НБУ Віталій Шапран.

Він наголосив, що розставляючи пріоритети між приборканням інфляції та створенням стимулів для економічного зростання, слід віддати перевагу останньому, тобто сприянню розвитку нових виробництв та експортних галузей.

«Перемогти ворога з високою інфляцією можна, а зі слабкою економікою малоймовірно», – резюмував Шапран.

Інфляційний звіт НБУ – мабуть, єдиний на сьогодні системний погляд на економічне сьогодення і ризики, що загрожують нам. Загалом прогноз виглядає оптимістично, однак не будемо обманюватися – оптимізм базується на багатьох, причому фундаментальних, «якщо». Якою буде інфляція у 2023 році  – читайте у матеріалі журналістки Юлії Мельничук «Економічний прогноз для України: оптимістичний песимізм НБУ» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі