Топ-10 успішних рішень уряду, що врятували економіку під час війни

Поділитися
Топ-10 успішних рішень уряду, що врятували економіку під час війни © Фото з відкритих джерел
Йдеться про рішення  у невійськовій сфері.

Відомий український економіст Михайло Кухар назвав 10 рішень уряду, які, на його думку, були дуже вдало застосовані українським урядом, та фактично врятували економіку під час війни.

Він наголосив, що це рішення не у військовій сфері. Це рішення влади, які суттєво допомогли економіці.

На думку експерта, рішення виглядали наступним чином:

  • Включення о 9:00 ранку 24 лютого заздалегідь розроблених "військових протоколів" Національним банком України. Що разом з таємним перемиканням на резервні сервери на Західній Україні системи електронних платежів (СЕП НБУ) не дало зупинитися роботі банківської системи ні на хвилину, навіть в найтяжчі перші дні.

"Вчасні тактичні рішення про дозвіл зняття готівки через АЗС та торгові мережі при не працюючих банкоматах та оперативне корегування/пом’якшення валютних обмежень лише доповнюють список заслуг Правління НБУ воєнного часу", - зазначив також він.

  • Термінове рішення Держприкордонслужби про спрощений перетин жінками й дітьми-біженцями західного кордону (без закордонних паспортів та нотаріальних довіреностей від чоловіків, шо пішли на фронт). Завдяки вчасному реагуванню, черги га кордонах із жінок та дітей займали години, але не дні, й дозволили уникнути справжньої гуманітарної катастрофи.
  • Спільна розробка та впровадження Мінінфраструктури в перші тижні з початку війни спрощеного способу перетину кордону водіями завдяки системі "Шлях". Що врятувало і наш експорт і доставку гуманітарних вантажів в Україну водіями-волонтерами.
  • Розробка Мінекономіки миттєвих мір реагування на "бензинову кризу" перших двох місяців війни у вигляді зняття ПДВ, мит, спрощення правил ввозу, розмитнення та розрахунків. Домовленість з найбільшими мережами про "стелі цін". Завдяки чому за місяць були стабілізовані й ціни, й обсяги поставок.
  • Миттєве реагування Мінцифри на вирішення питання поставки окремих дефіцитних видів озброєнь в перший місяць війни.

"Нестандартне і безпрецедентне досі рішення Мінцифри про створення офіційного криптофонду дозволило й оперативно збирати сотні мільйонів доларів і уникаючи довгих бюрократичних процедур всередині України, миттєво закупати необхідні види озброєнь, зокрема тепловізори й дрони", - наголосив експерт.

  • "Транспортний безвіз" протиснутий Мінінфраструктури через структури ЕС, завдяки котрому не зупинився вантажний транспортний потік вантажівок з гуманітарною допомогою та продукцією українського експорту, котра втратила морський логістичний шлях.
  • Морський "Зерновий коридор" (Офіс президента, МЗС, Мінекономіки, Мінінфраструктури), що дозволив вивезти мільйони тонн української сільгосппродукції морем, значною мірою врятувавши експортний виторг українських аграріїв.
  • Термінова програма пільгового кредитування за зниженими ставками та без застав торговельних мереж, розроблена Мінекономіки, що дозволила позбутися "тромбу неплатежів" та вимиванню обігових коштів у підприємств торгівлі у перший місяць війни.

"Якби не ця не стандартна і термінова програма, українці побачили б пусті полиці супермаркетів, а тисячі вітчизняних підприємств, що поставляли в них свої товари просто збанкрутували б", - підкреслив Михайло Кухар.

  • Програма держпідтримки релокації виробництв з охоплених війною областей на захід України. Найцінніші та рідкісні виробництва країни, що вже знаходилися під бомбардуваннями ворога, що не мали ні грошей, ні логістичних можливостей для релокації отримали комплексну державну підтримку за спеціальною програмою розробленою та втіленою Мінекономіки. Було врятовано понад 800 заводів та мільйони робочих місць.
  • Комплекс термінових нестандартних та своєчасних рішень Міненерго, Укренерго та приватних обленерго низки областей (яскравий приклад управління графіками відключень київської приватної компанії YASNO) не дали "впасти" енергетичній системі України ні під час відключення найбільшої в країні Запорізької АЕС, ні під час масованих ракетних обстрілів ворогом енергетичної інфраструктури України у жовтні.

Експерт зазначив, що це, звичайно, далеко не повний перелік ключових управлінських рішень в галузі економіки, завдяки котрим Україна за перші 9 місяців війни зберегла економіку в її нинішньому вигляді.

Він також пообіцяв згодом оприлюднити 10 рішень влади, які завдали удару по економіці.

"Обіцяю незабаром написати рейтинг 10 рішень влади, що завдали удару по економіці під час війни, та 10 рішень влади, що могли б суттєво допомогти економіці під час війни, але так і не були прийняті", - зазначив також він.

Нагадаємо, Михайло Кухар - головний економіст Ukraine Economic Outlook. Він також є викладачем макроекономіки Бізнес-школи МІМ-Київ

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі